به گزارش افکارنیوز،

وبگاه خبری «الخلیج آنلاین» در یادداشتی با عنوان «آیا خالد بن سلمان آخرین سپر بلا در پرونده خاشقچی است»نوشت:  پس از اینکه پرونده خاشقچی، «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد سعودی را در تنگنا انداخت، همه شواهد متقن و کافی برای اثبات دخالت وی در قتل این روزنامه‌نگار منتقد سعودی در داخل کنسولگری کشورش در استانبول ترکیه گردآوری شد و تحقیق آژانس اطلاعات آمریکا در این باره هم به پایان رسید؛ حالا سپر بلای دیگری پیدا شده که مقامات سعودی برای ارائه آن آماده می‌شوند.

این وبگاه خبری افزود: این بار حرف و حدیث‌ها از خالد بن سلمان، برادر ولی‌عهد عربستان و سفیر این کشور در آمریکاست که در روزنامه‌های آمریکایی نام او به این شکل برجسته شد که گفتند وی تلاش کرد خاشقچی رابه کنسولگری عربستان در استانبول بکشاند و به او اطمینان خاطر داده بود که از هیچ لحاظی در آنجا مشکلی برایش پیش نخواهد آمد.

«اتهام سفیر عربستان در واشنگتن همزمان شده است با آنچه که وب سایت انگلیسی «میدل ایست آنلاین» روز سه شنبه بیستم نوامبر خبر داد و نوشت، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا نقشه راهی به ولی‌عهد عربستان ارائه کرده که وی را برای نجات از پیامدهای قتل خاشقچی راهنمایی می‌کند.

«این نقشه راه جدید آمریکا توصیه می‌کند یک عضو بی گناه از خاندان حاکم آل سعود در عربستان متهم به قتل خاشقچی شود تا آنهایی که در راس هرم قدرت هستند تبرئه شوند».

به باور نویسنده، به نظر می‌رسد مختصات نقشه راه آمریکا برای بن سلمان در حال عیان شدن است، آن هم با طرح این ادعا که خالد بن سلمان، برادر ولی‌عهد سعودی از ابتدا با قتل خاشقچی در ارتباط بوده است تا بدین ترتیب خالد سپر بلای برادرش شده و اتهام‌ها از سر ولی‌عهد سعودی رفع شود.

الخلیج آنلاین آورده است: اینجا معلوم می‌شود که بن سلمان به این طرح وزارت خارجه آمریکا متوسل شده است طرحی که به وی توصیه کرده بود  هیچ کدام از اعضای خاندان حاکم آل سعود را در قضیه خاشقچی متهم نکند، مگر اینکه فشارها به حدی بر او بیشتر شود که قابل تحمل نباشد.

«بن سلمان تردیدی در اطاعت فوری از این طرح وزارت خارجه آمریکا نشان داد بخصوص که روزنامه واشنگتن پست هم روز جمعه به نقل از منابعی آگاه نوشت، سیا به این نتیجه رسیده که ولی‌عهد سعودی آمر قتل خاشقچی بوده است».

این وبگاه خبری افزود: بن سلمان این روزها زیر موج فشاری قرار دارد که از زمان شروع ولایت عهدی وی بی سابقه است و هنوز نمی‌داند توصیه آمریکا در متهم کردن برادرش می‌تواند او را نجات بدهد یا این نقشه هم سرنوشتی جز شکست نخواهد داشت بخصوص که خالد هم در برابر این اتهام از خودش دفاع کرد.

مهلکه برادر

در همین حال شاهزاده سعودی و برادر ولی‌عهد این کشور اعلام کرد، ادعاهای روزنامه واشنگتن‌پست درباره پیشنهادش به خاشقچی برای رفتن به ترکیه دروغ است.

خالد بن سلمان گفت، آخرین ارتباطش با خاشقجی بیست و ششم اکتبر ۲۰۱۷ به صورت مکاتبه‌ای بوده و هرگز پیشنهاد نکرده که به هر دلیلی به ترکیه برود. او در پیامی توئیتری از دولت آمریکا خواست هرگونه اطلاعات درباره این ادعا را علنی کند.

خالد بن سلمان تاکید کرد، واشنگتن پست تنها به سوالات مربوط به پرونده خاشقچی اکتفا کرده و ادعایش درباره تماس او با مقتول و پیشنهاد برای رفتن به ترکیه اتهام بزرگی است که نباید از سوی منابع غیرمعروف بیان شود.

الخلیج آنلاین نوشت: از زمانی که عربستان به قتل خاشقچی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول اعتراف کرد، دیوان پادشاهی عربستان به منظور رفع اتهام از سر ولی‌عهد خود دست به هر ابزار جعل و تحریفی زده است از جمله که ژنرال «احمد عسیری»، نائب رئیس اطلاعات سعودی را که از افراد نزدیک به بن سلمان بود، سپر بلای خود کرده و او را مسئول طراحی نقشه و اجرای عملیات ترور خاشقچی معرفی و از سمتش برکنار و بازداشت کرد.

العسیری تنها نفری نبوده که سپر بلای ولی‌عهد سعودی شده است، «سعود القحطانی» هم که از مشاوران بسیار نزدیک به بن سلمان در دفتر پادشاهی عربستان بود به اتهام برنامه ریزی برای قتل خاشقچی برکنار شد و دادستانی کل عربستان هم اعلام کرد که تقاضای اعدام برای پنج متهم این پرونده کرده است.

الخلیج آنلاین در پایان آوردهاست: اما  گام بن سلمان در حذف یکی از مهم ترین مهره‌های خود نتوانست او را از زیر فشار جامعه جهانی خارج کرده و اتهام‌ها را از سرش بردارد، از همین رو انتظار می‌رود به سمت گام دومی رود که همان برکناری خالد بن سلمان است.