به گزارش افکارنیوز،

در پی گزارش نهادهای حقوق بشری از شکنجه فعالان حقوق بشر زن در زندان‌های سعودی، «باب منندز» سناتور دموکرات آمریکا، خواستار قانون‌گذاری برای مجازات عربستان شد.

او در صفحه توئیتر خود با دفاع از طرح پیشنهادی خود به کنگره برای تهیه گزارش‌های حقوق بشری از عربستان، نوشت که گزارش‌های رسانه‌ای در خصوص شکنجه فعالان زن در عربستان نگران کننده است.

دو سازمان «عفو بین الملل» و «دیده‌بان حقوق بشر» روز سه شنبه (دیروز) طی بیانیه‌هایی اعلام کردند که فعالان زن عربستانی در زندان شکنجه شده‌اند. در بیانیه عفو بین الملل آمده است که فعالان زن پس از قرار گرفتن در معرض شوک الکتریکی و شلاق قادر به راه رفتن یا ایستادن نبودند و یک زن هدف آزار جنسی بازجویان قرار گرفته است.

دیده‌بان حقوق بشر هم در بیانیه خود به قرار گرفتن بازداشتی‌ها در معرض شکنجه، شوک الکتریکی، شلاق و آزار جنسی حداقل سه زن اشاره کرد.

در همین حال در شبکه‌های اجتماعی کاربران عرب زبان با هشتک #التحرش_بالمعتقلات_جریمه (تجاوز به زندانیان زن جنایت است) به این گزارش‌ها واکنش نشان دادند.

شکنجه فعالان حقوق بشر زن در حالی است که کمتر از یک سال از طرح به اصطلاح اصلاحات بن سلمان در رابطه با حقوق بشر و اعطای مجوز رانندگی به زنان می‌گذرد، موضوعی که با تبلیغات رسانه‌ای وسیع همراه شد و بسیاری گمان کردند که بن سلمان صفحه جدیدی در جامعه عربستان خواهد گشود. اما اصلاحات بن سلمان با فاجعه‌آمیزترین پرونده‌های حقوق بشری تاریخ سعودی همراه شده است.

غائله شکنجه زنان در کنار غائله قتل فجیع «جمال خاشقچی» می‌تواند فشارها علیه ولی‌عهد 30 ساله سعودی را دو چندان کند. البته نه از سوی نهادهای دولتی و یا رسمی، به خصوص دولت آمریکا. به طوریکه امروز دونالد ترامپ با ریختن آب پاکی به روی فعالان حقوق بشر، گفت که این کشور در هیچ شرایطی اقدام به تنبیه عربستان نخواهد کرد.