به گزارش تابناک، پس از آنکه ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی نتوانستند روسیه و چین را به حمایت از قطعنامه علیه دولت بشار اسد متقاعد کنند و این قطعنامه با وتوی دو کشور مذکور مواجه شد، دولتمردان آمریکایی سعی دارند با تجدید نظر در اقدامات خود در رابطه با سوریه، رویکردی کم و بیش یکجانبه در این رابطه اتخاذ کنند.

بر اساس گزارشی که «آسیا تایمز» در همین رابطه منتشر کرده، ایالات متحده در تلاش است با دستاویز قرار دادن خواسته های مخالفان رژیم بشار اسد – که خود را با عنوان «شورای ملی سوریه» معرفی می کنند – و حمایت از آن ها به انحای مختلف، فشار را بر حکومت بشار اسد حفظ کرده و حتی افزایش دهد.

مهمترین دستاویز ایالات متحده در این راستا، تغییر جهت گیری «شورای ملی سوریه» به سمت تقاضا برای مداخله خارجی است. در آخرین بیانیه ای که این شورا منتشر کرده، مداخله خارجی را تنها راه جلوگیری از جنگ داخلی در سوریه دانسته و همچنین از کشورهای جهان خواسته است از تمام ابزارها برای فشار آوردن به روسیه و چین استفاده کنند.

بی تردید، بیانیه اخیر شورای ملی سوریه راه را برای اقدامات یکجانبه آمریکا هموارتر خواهد کرد. البته این یکجانبه گرایی می تواند در ابعاد مختلف دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی بروز و ظهور پیدا کند. در زمینه اقدامات دیپلماتیک، می توان به تعطیلی سفارت آمریکا در سوریه اشاره کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا دلیل این امر را نگرانی از بابت تأمین امنیت کارکنان سفارت ذکر کرده، ولی در عین حال، «رابرت فورد» سفیر خود را همچنان «سفیر ایالات متحده برای سوریه و مردم این کشور» دانسته است.

در جنبه اقتصادی، اقدامات آمریکا شامل حفظ و گسترش تحریم های کنونی علیه سوریه و تلاش برای محدود کردن ارتباطات اقتصادی این کشور خواهد بود تا از این طریق بتواند سوریه را وادار به تجدیدنظر در اولویت های بودجه ای خود و از این طریق، تضعیف بخش نظامی این کشور کند.

اما شاید بتوان مهمترین اقدام آتی آمریکا را در بعد نظامی دانست. هرچند با توجه به موضع سفت و سخت روسیه، دست زدن آمریکا به اقدام مستقیم نظامی علیه سوریه در حال حاضر محتمل نیست، اما اقدامات آمریکا در این بخش می تواند به تدارک تسلیحات برای گروه های معارض سوری و دادن آموزش نظامی به این گروه ها معطوف شود. این امر از سخنان برخی از مقامات آمریکایی نیز هویداست.

در همین راستا، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا پس از ناکامی شورای امنیت در تصویب قطعنامه اعلام کرد: «ما با دوستداران سوریه دموکراتیک در سراسر جهان برای حمایت از برنامه های اپوزیسیون در جهت تغییر همکاری خواهیم کرد». همچنین «جو لیبرمن»، از سناتورهای آمریکایی نیز به طور صریح خواهان تأمین تدارکات تسلیحاتی و اطلاعاتی از سوی ایالات متحده برای گروه های معارض سوری شد.

هرچند بسیاری از تحلیل گران در مورد خطر افزایش تنش ها در سوریه و خشونت بیشتر در این کشور هشدار می دهند، اما به نظر می رسد ایالات متحده در قصد خود برای براندازی رژیم اسد جدی است و حتی در صورت عدم شکل گیری ائتلاف جامع بین المللی، مصر است به طور یکجانبه در این راه قدم بردارد.