به گزارش افکارنیوز،

 یک افسر سابق در ارتش اسرائیل فاش کرد که «موشه یعلون» وزیر امنیت سابق این رژیم با شماری از اعضای گروه‌های مسلح که در جنوب سوریه فعال بودند، در زمان تصدی این سمت دیدار کرد.

روزنامه الکترونیکی «هاآرتص»، روز گذشته به نقل از «جرسون هاکوئین» افسر سابق نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل نوشت که وی زمانی‌که فرمانده ارتش در جولان اشغالی سوریه بود در یکی از دیدارهای یعلون با آنچه آنها را «فعالان سوری از طرف مقابل» نامید، حضور داشت.

هاکوئین در کنفرانسی، که موسسه دموکراسی اسرائیل ترتیب داده، عنوان داشت که یعلون در نشست با سه شخص، از یکی از آنها پرسید که «آیا تو سلفی هستی؟» و او پاسخ داد: «به صراحت می‌گویم که من نمی‌دانم سلفی چه کسی است، اگر منظورتان این است که من بیشتر نماز می‌خوانم،( می‌گویم) بلی، من فقط روزهای جمعه نماز می‌خواندم ولی الان هر روز پنج بار نماز می‌خوانم. از سوی دیگر، سلفی‌ها با صهیونیست‌ها همکاری نمی‌کنند( در حالی‌که) من با وزیر امنیت صهیونیستی دیدار می‌‌کنم از این‌رو من نمی‌دانم که آیا سلفی بودم یا خیر.»

مجله «فارین پالیسی»، سپتامبر گذشته در گزارشی فاش کرد که طبق گفته بیش از 24 نفر از رهبران شورشی‌ها در جنوب سوریه، اسرائیل دست‌کم از 13 گروه شورشی در این منطقه حمایت و آنها را تسلیح کرده است.

این مجله در گزارش خود افزود، هدف از برنامه سرّی که تل‌آویو آن را مدیریت می‌کند جلوگیری از نزدیک شدن نیروهای همپیمان ایران به مناطق مرزی در جولان اشغالی سوریه است.

به نوشته فارین پالیسی، تسلیح این گروه‌های شورشی از سوی اسرائیل در ماه جولای گذشته و همزمان با استقرار دوباره ارتش سوریه در بخش سوری بلندی‌های جولان اشغالی، پایان یافت. منطقه وسیعی از بلندی‌های جولان که متعلق به سوریه است، از سال 1967 و پس از پایان جنگ 6 روزه اعراب و اسرائیل به اشغال ارتش این رژیم درآمده است.

در ژانویه 2017 روزنامه «وال استریت ژورنال» آمریکا در گزارشی مستند از حمایت مالی و نظامی اسرائیل از 7 گروه شورشی مسلح در منطقه جولان پرده برداشت. طبق گزارش مذکور، «معتصم الجولانی» سخنگوی گروه شورشی «فرسان الجولان» به این روزنامه آمریکایی تاکید کرده بود بدون حمایت اسراةیل قادر به ادامه فعالیت خود نیستند. این گروه شورشی بیش از 400 عضو مسلح در اختیار دارد.