به گزارش افکارنیوز،

«خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه می‎گوید بارها و بارها نارضایتی از بابت تصمیم آمریکا مبنی بر استقرار پست‎های دیده‎بانی در شمال سوریه را گوشزد کرده است.

وی ادامه داد: پست‎های دیده‎بانی که قرار است از سوی نیروهای آمریکایی در شمال سوریه مستقر شود؛ تاثیر بسیار منفی خواهد داشت. این موضوع را به آنها گفته و در طول مذاکراتمان تاکید کردیم که چنین اقدامی این حس را ایجاد می‎کند که نیروهای آمریکایی درحال محافظت از یگان‎های مدافع خلق و پناه دادن به آنها هستند.

آکار افزود: چنین اقداماتی اوضاع پیچیده منطقه را به‌مراتب وخیم‎تر می‎کند و نیروهای ترکیه برای محافظت از کشور از هرگونه تهدیدی از جمله تهدید فرامرزی، هر کاری می‎کند.

به گزارش مهر، جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا پنجشنبه گذشته از تصمیم این کشور برای استقرار پست‌های دیده‌بانی جدید در شمال سوریه و حدفاصل مرز ترکیه خبر داد.

وی مدعی شد هدف از این اقدام به حداقل رساندن تنش میان ترکیه و متحدان کُرد واشنگتن است.

ماتیس از ترکیه به عنوان شریک خوب ناتو نام برد و گفت آمریکا هیچ یک از دغدغه‌های آنکارا را نادیده نمی‌گیرد.

وی همچنین مدعی شد با استقرار این مراکز دیده‌بانی، آمریکا توانایی آن را خواهد داشت که هنگام بروز خطر، به ترکیه هشدارهای لازم را بدهد.

نیروهای کرد دموکراتیک سوریه در تاریخ ۱۱ ماه میلادی نوامبر از قصد خود برای ازسرگیری عملیات علیه داعش خبر دادند حال آنکه پیشتر به دلیل درگیری با ترکیه، این امر را متوقف کرده بودند.

ترکیه که با تشکیل منطقه کردنشین در همسایگی خود مخالف است؛ از سال میلادی ۲۰۱۶ تاکنون، در ۲ عملیات اهداف کردها را هدف قرار داده است.

از نظر ترکیه، یگان‌های ویژه خلق که شاخه نظامی کردهای تحت حمایت آمریکا هستند، بخشی از گروه پ ک ک و در شمار عناصر تروریستی به شمار می‌روند.