به گزارش افکارنیوز،

یک اندیشکده در فرانسه مجموعه‌ای از زندگی‌نامه شخصیت‌های خاورمیانه را تهیه کرده که در آن ترکیبی از بیوگرافی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی را در یک بیوگرافی ارائه کرده، گویی که آنها یک نفر هستند.

ترکیب فوق‌العاده از بیوگرافی «محمدین»، همانطور که نویسنده آن گفته، نشان می‌دهد که سرنوشت این دو مرد بسیار به هم مرتبط است زیرا آنها یک پروژه استبدادی جدید را در خرابه‌های ناسیونالیسم عربی و اسلام سیاسی ارائه کردند.

این بیوگرافی در ابتدا با اولین نقطه مشترک قابل توجه میان بن زاید و بن سلمان آغاز می‌شود و آن این است که در حالی که این دو تنها ولیعهد کشورشان هستند، اداره هر دو کشور را در اختیار دارند. همین موضوع شباهت‌های دیگر میان این دو از جمله تمایلات خودکامگی آنها و رویای قدرت و در نهایت مفاهیم خاصی که از سیاست و جامعه دارند، را بیش از پیش برجسته می‌کند و وجود یک بیوگرافی را برای آنها توجیه می‌کند.

در بخشی از بررسی این اندیشکده فرانسوی درباره بن زاید آمده است: امارات متحده عربی همانند بقیه کشورهای خلیجی از نبود قوانین تدوین شده برای تعیین جانشین رنج می‌برد بنابراین مناقشه بر سر جانشینی به موضوعی ساختاری تبدیل شده است، با این حال در امارات رقابت تنها محدود به پسران بنیانگذار دولت شیخ زاید می‌شود این در حالی است که در عربستان سعودی میزان رقابت برای رسیدن به مقام ولیعهدی بسیار  فشرده است.

ولیعهد ابوظبی تصور می‌کند که یک شخصیت اسطوره‌ای همانند پدرش دارد و اینکه مسئله او را ترغیب می‌کند تا همانند شیخ زاید باشد. یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته بن زاید این است که او اتکای زیادی به ارتش دارد. او افتخار می‌کند که به دنبال ایجاد پادگان‌های نظامی فراوان در ابوظبی و دبی است تا آن را جایگزین روابط محلی و قبیله‌ای با وفاداران به حکومت امارات کند و کار ناتمام پدرش را در ایجاد یک دولت سازمان یافته تکمیل کند. بن زاید همچنین بسیاربه ائتلاف با آمریکا متکی است. امارات قادر به جذب مقادیر زیادی از سرمایه‌گذاری امنیتی آمریکا است و این مسئله به طور خاص به علت رابطه شخصی میان او و جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد رئیس جمهور آمریکا است. این ویژگی‌ها همگی به نوعی در ولیعهد عربستان نیز دیده می‌شود.

از سوی دیگر در عربستان محمد بن سلمان با از بین بردن سیستم قدرت موجود در این کشور و راه اندازی وهابیت همگان را شگفت زده کرد. نویسنده این مطلب یادآور می‌شود بن سلمان قصد دارد اقتدار دولت را گسترش دهد و رویای پادشاهی خود را محقق کند. او مصمم است تا مدرنیزه سازی را به سبکی ادامه دهد که ایجاد هر گونه سیستم سیاسی  ممکن را رد می‌کند.

شایان ذکر است، ولیعهد امارات از متحدان اصلی ولیعهد عربستان سعودی در اجرای سیاست‌های مخرب در منطقه غرب آسیا و  تجاوز به یمن است که در سال‌های اخیر تحت حملات وحشیانه متجاوزان و محاصره شدید آنان قرار گرفته است.