به گزارش افکارنیوز،

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در استقبال از میلوش زمان، رئیس جمهوری چک در راستای تشویق او به تصمیم‌گیری درباره انتقال سفارت کشورش از تل‌آویو به قدس، منزل شخصی‌اش واقع در قدس غربی را برای این کار پیشنهاد کرد.

رئیس جمهوری چک روز یکشنبه سفر سه روزه خود به اراضی اشغالی را آغاز کرده و با نتانیاهو و روون ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی دیدار کرد.

همچنین قرار است میلوش زمان امروز (دوشنبه) در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) سخنرانی داشته باشد.

مسؤولان رژیم صهیونیستی پیش‌بینی می‌کنند که زمان در این سخنرانی وعده خود برای انتقال سفارت کشورش به قدس را تکرار کند. این در حالی است که گرفتن چنین تصمیمی خارج از دایره قدرت اوست و دولت پراگ که از اختیار لازم برای تصمیم‌گیری در این زمینه برخوردار است، پایبندی خود به توافق جمعی اتحادیه اروپا را اعلام کرد. اعضای این اتحادیه اعلام کردند برای جلوگیری از خشم اعراب و ضربه نزدن به تلاش‌های صلح، سفارت‌هایشان را به قدس اشغالی منتقل نمی‌کنند.

آندری بابیس، نخست وزیر جمهوری چک اظهار کرد، سفارت این کشور هرگز به قدس منتقل نخواهد شد زیرا این اقدام با موضعگیری اتحادیه اروپا و سازمان ملل تضاد دارد.

با این حال طرف اسرائیلی امیدوار است جمهوری چک اقدامی نمادین همانند انتصاب کنسولی افتخاری در قدس و انتقال مرکز فرهنگی این کشور به قدس را در راستای به رسمیت شناختن قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" در پیش گیرد.

روزنامه عبری زبان هاآرتص نوشت، دولت پراگ پست کنسول افتخاری خود در قدس را به دان بروبر، یک شهروند اسرائیلی اصالتا چکی که رئیس شرکت غذایی "اوسم" در اراضی اشغالی است، پیشنهاد کرد.

هاآرتص در ادامه نوشت، بروبر که در حال حاضر ساکن شهرک کفار شماریاهو، واقع در نزدیکی تل‌آویو است، با این پیشنهاد موافقت کرده و اکنون منتظر اعلام رسمی است اما او قصد ندارد برای این مسؤولیت به قدس منتقل شود.