به گزارش فارس، شبکه ماهوارهای عراقی "الانوار ۲" در خبری فوری به نقل از منابع آگاه نزدیک به ائتلاف کردستان اعلام کرد که بعداز ظهر دیروز "طارق الهاشمی" معاون اول رئیس جمهور عراق که به منطقه کردستان گریخته بود، با استفاده از یک هواپیمای اختصاصی از اربیل به ترکیه گریخته است.

این شبکه ماهواره‌ای عراقی تاکید کرد که هاشمی به همراه تعدادی از محافظانش و یک مقام مسئول دستگاه اطلاعاتی ترکیه سوار بر این هواپیما به ترکیه رفته است.

بر اساس این گزارش، ترک‌ها از هاشمی خواسته‌اند که بدلیل افزایش فشارها بر مقامات کردستان برای تحمیل او به دستگاه قضایی، باید در اسرع وقت اربیل را ترک کند. به همین دلیل نیز یک هواپیمای اختصاصی برای هاشمی فرستاده شد تا به آنکارا منتقل شود.

گفته می‌شود که مقامات کردستان به ترک‌ها اعلام کرده‌اند که پرونده اتهاماتی که از سوی دستگاه قضایی عراق به آنها ارائه شده، بیانگر دخالت هاشمی در حملات تروریستی علیه شخصیت‌های سیاسی و نظامی شیعه و بسیاری از معارضان العراقیه است و بدلیل وجود ادله متعدد محکمه پسند نمی‌توان صحت این اتهامات را زیر سوال برد. مقامات کردستان تاکید کرده‌اند که این ادله به اندازه‌ای شفاف هستند که اگر هاشمی حتی در کردستان یا کرکوک محاکمه شود، باز محکوم خواهد شد.

طارق هاشمی برای ترکها اهمیت زیادی دارد زیرا همپیمان اساسی آنها در خدمت به راهبرد ترکیه در عراق به شمار می‌آید، تا حدی که بسیاری از طرف‌های سیاسی مخالف هاشمی او را بخشی حیاتی از طرح امنیتی، طائفه‌ای ترکیه در عراق قلمداد می‌کنند.

برخی رسانه‌های عراقی چندی پیش در اخباری اعلام کردند، ائتلاف کردستان به فکر راه‌حلی است تا بتواند یخی را که به دنبال بحران پناهندگی " طارق الهاشمی " معاون اول رئیس جمهور عراق به کردستان ایجاد شده، ذوب کند و از پیامدهای این مسئله در امان بماند.

گفته می شد: کردستان عراق به این فکر افتاده است تا طارق هاشمی را با همراهی " برهم صالح " از نمایندگان ائتلاف کردستان به شورای عالی قضایی عراق تحویل دهد. به گفته منابع عراقی، این ائتلاف برای انجام این کار سه شرط اصلی را مطرح کرده است که عبارتند از: الهاشمی در محلی امن و جایی که شایسته وی باشد تا زمان پایان تحقیقات بازداشت شود، وقایع محاکمه یا نتایج تحقیقات در شبکه‌های تلویزیونی پخش نشود و رسانه‌ها از این مساله دور نگه داشته شوند و شرط سوم آنکه هاشمی بتواند با خانواده و نزدیکانش ملاقات کند. در این میان برخی ناظران بر این باورند که هاشمی از پخش جلسات دادگاه از شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌ای شدن آن بیم دارد.

اما در سایه لاینحل ماندن پرونده قضایی هاشمی، برخی منابع، فرار او به ترکیه برای یافتن راهکاری به منظور پایان دادن به بحران سیاسی ایجاد شده را پیش بینی کرده بودند.

حضور هاشمی در منطقه کردستان کردها را نیز به دردسر انداخته بود زیرا آنها نمی‌خواستند که همپیمانان سنتی و شیعی خود را از دست دهند. حضور هاشمی در کردستان موجب شد که برگزاری کنگره ملی و حضور تمام گروه‌های سیاسی عراق برای برون رفت از بحران سیاسی ایجاد شده در این کشور نیز با مشکل مواجه شود.