به گزارش افکارنیوز،

بروس ریدل افسر سابق سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) و یکی از تحلیلگران این موسسه می گوید: دونالد ترامپ تصمیم دارد به‌گونه‌ای از جنگ طولانی مدت افغانستان خارج شود که بعد از خروج نیروهای آمریکا از این کشور نه نیروهای طالبان قدرت را در دست گیرند و نه جنگ داخلی در کشور افغانستان رخ دهد.
اخیرا نشستی تحلیلی در مرکز سیاست خارجه موسسه بروکینگز با حضور کارشناسان ارشد آمریکا در واشنگتن دی سی با محوریت بررسی گزارش عملکرد 100 روز اول دولت عمران خان تشکیل شد که در آن نخست وزیر پاکستان به‌ عنوان بهترین گزینه خروج محترمانه آمریکا از افغانستان مطرح شد.
بر اساس نظر اکثر کارشناسان موسسه بروکینگز، عمران خان تنها گزینه خروج محترمانه آمریکا از جنگ طولانی مدت افغانستان است و بر همین اساس دولت واشنگتن باید طی دعوت نامه‌ای رسمی از نخست وزیر پاکستان درخواست کمک کند.
در این میان برخی از کارشناسان سیاسی و امنیتی موسسه بروکینگز با انتقاد از سیاست خارجه دونالد ترامپ اعلام کردند، هرگز جنگ توییتری ترامپ نمی‌تواند سیاست پاکستان در مقابل افغانستان و طالبان را تغییر دهد.
بروس ریدل افسر سابق سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) براین باور است که دونالد ترامپ اخیراً پاکستان را به‌عنوان متحدی ناراحت کننده برای واشنگتن مشاهده می‌کند اما باید به این موضوع اعتراف کرد که آمریکا هرگز نمی‌تواند از افغانستان بدون در نظر گرفتن نقش پاکستان در این معادله پیچیده خارج شود.
مسیحا افضل دیگر کارشناس برتر موسسه بروکینگز و نویسنده کتاب 'پاکستان در محاصره' گفت: با توجه به گرایش مردم و دولت پاکستان برای مقابله با گروه‌های تروریستی بدون شک با همکاری دولت عمران خان می‌توان در مقابله با نیروهای طالبان در افغانستان موفق بود.