به گزارش افکارنیوز،

شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی بامداد چهارشنبه در این باره گزارش داد: «نماینده ویژه‌ای از وزارت امور خارجه اسرائیل یک سال قبل نشست محرمانه‌ای را با مقامات سودانی در استانبول برگزار کرد. هدف این نشست برقراری روابط دیپلماتیک بین دو دولت بود».

این شبکه به نقل از منابع آگاه می‌گوید که رژیم اسرائیل یک دیپلمات ارشد را که برای پیشبرد این موضوع انتخاب کرد؛ وی در آن زمان مسئول رسیدگی به امور کشورهایی بود که به صورت رسمی با تل‌آویو رابطه دیپلماتیک ندارند. سودان نیز یکی از دستیاران ارشد «محمد عطا» رئیس وقت سازمان اطلاعات این کشور را برای دیدار با صهیونیست‌ها اعزام کرد.

بر این اساس، نشست محرمانه مذکور بین صهیونیست‌ها و سودانی‌ها در استانبول و در دفتر یک تاجر ترکیه‌ای برگزار شد که از نزدیکان مورد اعتماد «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سودان بود.

منابع آگاه از این جلسه می‌گویند که هیأت اسرائیلی و سودانی درباره برقراری روابط دوجانبه و کمک بالقوه تل‌آویو به خارطوم در حوزه‌های پزشکی، کشاورزی و اقتصادی رایزنی کردند.

«امانوئل نشحون» سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی اما از پاسخ به سوال خبرنگار شبکه 10 تلویزیون این رژیم درباره جلسه مذکور طفره رفت.

از نظر رژیم صهیونیستی،‌سودان یک کشور متخاصم شناخته نمی‌شود ولی طی سال‌های قبل تقابل آشکاری بین این دو وجود داشت. طبق قانون اساسی سودان، فلسطین اشغالی (تحت سلطه رژیم صهیونیستی) تنها منطقه‌ای است که اتباع سودانی اجازه سفر به آنجا را ندارند.

«باراک راوید» خبرنگار شبکه 10 تلویزیون اسرائیل می‌گوید که روز یکشنبه، یک مقام ارشد صهیونیست به او گفته بود که تل‌آویو مدتی است برای ارزیابی برقراری ارتباط با سودان، با خارطوم در تماس است.

این مقام ارشد همچنین توضیح داد که مسئله برقراری روابط با سودان، در دیدار «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با «ادریس دِبی» رئیس‌جمهور چاد طی سفرش به فلسطین اشغالی، مطرح شده است. دبی به نتانیاهو وعده داد که آماده ترغیب خارطوم برای برقراری روابط با تل‌آویو است.

نتانیاهو نیز پس از این دیدار اعلام کرد که طی هفته‌های آینده برای اعلام رسمی برقراری روابط دیپلماتیک بین رژیم اسرائیل و دولت چاد، به این کشور سفر می کند.

وی همچنین امروز با صدور بیانیه‌ای مدعی شد که روابط تل‌آویو با کشورهای عربی در حال گرم‌تر شدن است و برای این کار حتی به توافق سازش با فلسطینی‌ها نیز نیازی ندارد.

نتانیاهو ضمن اشاره به همکاری‌های تل‌آویو با کشورهای عربی منطقه، افزود: «طی سال‌های گذشته، گفته می‌شد که تا زمان حاصل نشدن توافق صلح با فلسطینی‌ها، روابط حسنه بین اسرائیل و اعراب ایجاد نمی‌شود. ولی حقیقت این است که همکاری ما با کشورهای عربی پیش‌رو به تنهایی برای حل مجادلات با همسایگانمان مفید بوده است».

طی روزهای اخیر گزارشات متعددی از احتمال سفر نتانیاهو به یکی از کشورهای عربی-اسلامی با هدف برقراری روابط دیپلماتیک منتشر شده است. وی در دیدار با رئیس‌جمهور چاد همچنین گفته بود که به زودی به بحرین سفر می‌کند.