همشهری سرنخ: به من بگو آیا در آینده فرد موفقی خواهم بود؟ کارهایم چطور پیش میروند؟ زندگی من چگونه خواهد بود؟ این سوالات مشترکی است که بیشتر مردم از فالگیرها میپرسند. فرقی نمیکند که آنها ساکن کدام نقطه از این کره خاکی باشند، چرا که وقتی پای بساط فالگیرها مینشینند همگی به افراد ساده و زودباوری تبدیل میشوند که دوست دارند بهترین چیزها را از زبان فالگیرها بشنوند.

همین مساله باعثشده که روز به روز به تعداد مشتری‌های این فالگیرهای مشهور اضافه شود تا جایی که گاهی افراد و چهره‌های سرشناس هم تحت تاثیر قرارمی گیرند و برای گرفتن فالشان نزد فالگیرها می‌روند تا از آینده‌شان باخبر شوند؛ آینده‌ای که دوست دارند آن‌طور که آنها می‌خواهند باشد.

فالگیر هندی

«راجت نیر» از مشهورترین فالگیرها در هند و اولین نفری است که در این کشور به عنوان یک طالع‌بین مشهور شده است. او ادعا می‌کند در فالگیری‌های خود از دو شیوه ستاره‌شناسی و عددخوانی استفاده می‌کند. مردم خرافاتی هند اعتقاد دارند که راجت به خوبی می‌تواند گذشته و آینده آنها را ببیند و به همین خاطر عده بسیار زیادی از سراسر هند برای دیدن او به دهلی می‌آیند.

بسیاری از این مردم از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند اما حق ویزیت راجت را جور کرده و به دیدن او می‌روند. حتی خیلی از بازیگران بالیوود و ثروتمندان هند هم قبل از انجام کارهایشان با راجت مشورت می‌کنند. به همین دلیل در مدت بسیار کوتاهی راجت به چنان شهرتی رسید که کارش به تلویزیون و اجرای فالگیری زنده هم رسید.

با این روش ​مردم زیادی از سراسر دنیا با راجت ارتباط برقرار کرده و از او در مورد کارهایشان کمک می‌گیرند. البته گفتن رازهای زندگی در مقابل دوربین کار جالبی به نظر نمی‌رسد اما مردم خرافاتی آن‌قدر حرف‌های راجت را باور کرده‌اند که دیگر این چیزها برایشان مهم نیست. آنها ساعت‌ها پشت خط‌های تلفنی منتظر می‌مانند تا راجت برایشان فال بگیرد و از آینده‌ای بگوید که هیچ‌کس جز خداوند از آن مطلع نیست.

برنامه‌های راجت هم‌اکنون از حدود ۲۰ شبکه جهانی پخش می‌شوند. حتی طالع‌بینی‌های او به طور هفته به هفته در مجله تایمز هند به چاپ می‌رسد. او برای گفتن آینده مشتریانش و اینکه بهتر است چه کارهایی را انجام داده و از چه کارهایی اجتناب کنند، نام کامل، تاریخ تولد، محل تولد و وضعیت تاهل را احتیاج دارد و پس از آن او با استفاده از جدولی پر از اعداد مشغول به کار می‌شود.

راجت از کودکی در خانواده‌ای فالگیر بزرگ شده و پس از اتمام تحصیلات ترجیح داد این کار خانوادگی را دنبال کند. او مدعی است که در کف‌خوانی هم مهارت بسیاری دارد به طوری که ​ادعا می​کند با یک نگاه ​کوتاه به کف دست می‌تواند تمام داستان زندگی و آینده انسان‌ها را بازگو کند.

فالگیری برای آدم مشهورها
«ماری آن لنورماند» از قدیمی‌ترین فالگیرهای تاریخ است که در سال ۱۷۷۲ در آلکون فرانسه به دنیا آمد. او زمانی که ۲۱ ساله بود شهر خود را به قصد پاریس ترک کرد تا در آنجا فالگیری با استفاده از خواندن کارت را بیاموزد. پس از مدت کوتاهی او آن‌قدر در این کار مهارت پیدا کرد که به همراه مربی خود کاترین گیلبرت کار فالگیری را آغاز کرد. کاترین یکی از مشهورترین فالگیران آن زمان بود که مشتریان زیادی هم داشت.

کم‌کم به واسطه کاترین، مشتریان به ماری نیز اعتماد کرده و مشتریان او نیز زیاد شدند. او به مدت ۴۰ سال به این کار مشغول بود. معروف‌ترین کسانی که ماری برای آنها فال گرفت می‌توان به ناپلئون، لویی هجدهم و الکساندر از امپراتوران روسیه اشاره کرد.

او کتاب‌های طالع‌بینی بسیاری نیز نوشته و حتی با اجازه از مشتریانش، داستان‌های جالبی که در فال آنها می‌دید را نیز می‌نوشت. پس از مرگ ماری، کارت‌های فالگیری بسیاری به نام او چاپ و به فروش رسیدند. به طوری که کارت‌های امروزی نمونه‌ای از کارت‌هایی است که در آن زمان به نام ماری فروخته شدند. اما حتی یک مورد وجود ندارد را که ثابت کنند فالگیری​های او درباره آینده افراد به طور قاطع درست از آب در آمده است.

جادوگری با گوی شیشه‌ای
«مادام میرلا» یکی دیگر از مشهورترین فالگیرهای دنیاست. وسیله کار میرلا یک گوی کریستالی است که ادعا دارد با نگاه کردن به داخل آن قادر است گذشته، حال و آینده هر شخص را ببیند. جمله‌ای که میرلا در ابتدای فالگیری می‌گوید این است: «ای گوی شیشه‌ای، ما را از آنچه در گذشته اتفاق افتاد و از آنچه در آینده پیش روی ماست آگاه کن تا از زوایای پنهان زندگی آگاه شویم.» عده بسیار زیادی از سراسر دنیا برای دیدن میرلا به انگلیس آمده و با او از نزدیک ملاقات می‌کنند.

اما زن فالگیر ادعا می​کند هیچ‌کس به غیر از خود او قادر نیست درون گوی چیزی ببیند. همین امر باعثشده تا میرلا ادعا کند با کمک ارواحی که در گوی ظاهر می‌شوند و برای دیگران قابل مشاهده نیست، آینده را می‌بیند.

پزشکی با استفاده از کف‌خوانی
مصطفی الهی یکی از جوان‌ترین فالگیرهای دنیا و اهل پاکستان است که نه تنها در این کشور بلکه در بسیاری از کشورهای آسیایی از جمله هند نیز شهرت دارد. مردم معتقدند که مصطفی قادر است به وسیله کف‌خوانی، عددخوانی و طالع‌بینی آینده آنها را پیشگویی کرده و برایشان مشخص کند در آینده چه چیزی در انتظارشان است.

او که در رشته پزشکی تحصیل کرده است به خاطر علاقه‌ای که از کودکی به فالگیری داشت، با خواندن کتاب‌ها و گذراندن کلاس‌های مختلف این رشته را ادامه داد. او حتی دنبال ریشه‌های فالگیری در کشورهایی چون چین، کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز رفت تا با عقاید آنها نیز آشنا شود. مشتریانی که هر روز ساعت‌ها وقت خود را صرف دقایقی صحبت کردن با مصطفی می‌کنند، معتقدند چون او در رشته پزشکی تحصیل کرده است، حتی با نگاهی ​گذرا به کف دست‌ها هم می‌تواند، بیماری را تشخیص داده و راه درمان آن را عنوان کند.

فالگیری در برنامه زنده
دکتر «سانیل سارما سیتولا» یک طالع‌بین، فالگیر و کف‌خوان هندی است که کار خود را از سال ۱۹۹۵ آغاز کرد. او به سرعت مشهور شد و تهیه‌کنندگان تلویزیونی از او درخواست کردند تا به صورت زنده در برنامه‌هایشان، برای بینندگان فال بگیرد.

به این ترتیب سانیل اولین فالگیر هندی بود که در یکی از برنامه‌های تلویزیونی به صورت زنده فال می‌گرفت. پس از آن، برنامه‌های رادیویی او نیز به مدت یک ساعت در روز آغاز شدند. سانیل ادعا می‌کند هر نفر صاحب یک ستاره است که او می‌تواند آن ستاره را یافته و از روی آن ستاره، آینده شخص را پیش‌بینی کند.

فالگیری به روش پیشینیان
«ویلیام جان وارنر» که به نام چیرو شناخته می‌شود، یک فالگیر ایرلندی بود. زمانی که چیرو یک نوجوان بود برای گذراندن دوره‌های طالعی‌بینی و فالگیری به هند رفته و در آنجا آموزش دید.

او برای این کار کتابهای بسیار قدیمی و تاریخی فالگیری را مطالعه کرد تا به وسیله آنها از شیوه کار فالگیران گذشته آگاه شود. پس از دو سال تحصیل در این رشته، چیرو به لندن رفت تا کار خود را از آنجا آغاز کند. در این زمان او برای افراد مشهوری چون اسکار وایلد و توماس ادیسون فال گرفت.