به گزارش افکارنیوز،

 بشار الجعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل که در نشست صلح سوریه در آستانه (پایتخت قزاقستان) حضور داشت، در پایان این نشست در کنفرانسی خبری گفت: استفاده از سلاح شیمیایی نشانه تصمیم اربابان گروه‌های مسلح در ادلب برای تنش‌آفرینی است. بعضی تروریست‌های خارجی در ادلب سوریه با حمایت ترکیه حضور دارند.

الجعفری افزود: اگر اراده بین‌المللی برای کمک به سوریه برای عبور از رنج‌هایش وجود دارد، شرط اول آن عقب‌نشینی نیروهای بیگانه‌ای است که به صورت غیرقانونی در خاک سوریه حضور دارند. سی قطعنامه شورای امنیت با تاکید بر حاکمیت ملی، استقلال و وحدت سوریه آغاز می شود، اما این حرف برای عده ای فقط یک شعار است.

همچنین استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه با انتشار بیانیه‌ای، به علت عدم پیشرفت ملموس در نشست آستانه برای تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی، به شدت ابراز تاسف کرد.

یازدهمین دور نشست آستانه درباره سوریه امروز (پنجشنبه) در قزاقستان به کار خود پایان داد. قرار است دور بعدی این نشست در اوایل ماه فوریه برگزار شود.

در یکی از مهمترین بندهای بیانیه پایانی این دور از نشست های صلح سوریه، استفاده از تسلیحات شیمیایی در این کشور محکوم شده است.