به گزارش افکارنیوز،

دانشمندان اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره تغییرات آب و هوایی را هجو خواندند.

این روزنامه آمریکایی در پایگاه اینترنتی خود و در گزارشی به قلم الکساندر کافمن افزود: تقریبا دو هفته پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ادعا کرد اگر زمینِ جنگل‌ها از برگ‌های خشک پاکسازی و درست مدیریت شده بود، مرگبارترین آتش سوزی تاریخ کالیفرنیا روی نمی‌داد. او در اقدامی کاملا عجیب برای اثبات مدعایش به نحوه مدیریت جنگل‌های فنلاند اشاره کرده بود، که این کشور سریعا آن را تکذیب کرد.

رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه گذشته نیز با اشاره به سرد شدن موقت هوای یک منطقه، پدیده گرم شدن بلند مدت کره زمین را زیر سوال برد. دو روز پس از آن، دولت ترامپ دو گزارش آب و هوایی مهم خود را که نشان می‌دهد استفاده از سوخت‌های فسیلی موجب گرم شدن کره زمین می‌شوند، در روز جمعه سیاه منتشر کرد که چندان مورد توجه قرار نگرفت.

حتی زمانی که خبرنگاران روز دوشنبه از او خواستند نظرش را درباره یافته‌های یکی از این گزارش‌ها بیان کند، او گفت: من آن را باور ندارم.

این اظهارات و موضع گیری ها، در کنار سخنانی که ترامپ در مصاحبه با واشنگتن پست بیان کرد، موجب انتقاد دانشمندان از رئیس جمهور آمریکا شد.

مایکل مان، دانشمند فعال در زمینه تغییرات آب و هوایی سخنان ترامپ را هجو خواند.

او تاکید کرد تمام مطالبی که رئیس جمهور آمریکا بیان می‌کند، کاملا احمقانه و بی معنی و ناشی از جهل است.

او ابراز امیدواری کرد که دوران ریاست جمهوری ترامپ هر چه زودتر پایان یابد.

مارشال شپرد، مدیر برنامه تغییرات جوی دانشگاه جورجیا و رئیس سابق انجمن هواشناسی آمریکا نیز با اشاره به سخنان ترامپ گفت: از نظر علمی اهمیت ندارد ما چه اعتقادی داریم. اگر بالای ساختمانی بروید و سقوط کنید، جاذبه کار خود را انجام می‌دهد و اهمیتی ندارد که شما آن را باور دارید یا نه.

دیوید تایتلی، دانشمند تغییرات آب و هوایی و دریادار بازنشسته نیز سخنان ترامپ را نه تنها ناامید کننده بلکه بسیار تاسف بار خواند.