به گزارش افکارنیوز،

بشار الجعفری امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایان یازدهمین اجلاس آستانه در قزاقستان درباره سوریه خاطر نشان کرد این دور از مذاکرات بر اوضاع کنونی استان ادلب و عدم احترام ترکیه به تعهداتش بر اساس توافق سوچی روسیه تمرکز داشت.

وی خاطر نشان کرد پایبند نبودن طرف ترکیه‌ای به توافق سوچی، گروه‌های تروریستی در ادلب را تشویق کرده است تا حلب، حماه و لاذقیه را با گلوله و موشک هدف قرار دهند و به حملات خود به غیرنظامیان ادامه دهند.

الجعفری تصریح کرد نظامیان ترکیه‌ای به صورت غیرقانونی وارد خاک سوریه شده‌اند و آنچه نظام ترکیه انجام می‌دهد، تجاوز و اشغالگری آشکار است که مغایر با تعهدات این کشور در آستانه و توافق سوچی است.

‎وی درباره تشدید تجاوزات گروه‌های تروریستی و جنایات آنها گفت استفاده گروه‌های تروریستی از گلوله‌های حاوی مواد شیمیایی به تشدید تنش و  تجاوز از سوی حامیان تروریسم برای ادامه جنایات این گروه‌ها علیه غیرنظامیان اشاره می‌کند.

الجعفری تاکید کرد علائم استفهامی درباره رسیدن سلاح‌های شیمیایی به گروه‌های تروریستی در ادلب و اینکه چه کسانی به آنها اجازه استفاده از این سلاح‌ها را علیه غیرنظامیان در حلب داده است، نظام ترکیه اولین مظنون در این زمینه است.

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد درباره ادعاهای کشورهای غربی مبنی بر تلاش برای حل بحران سوریه اظهار داشت شاهد خلل و نقص آشکار در رفتار آمریکا، انگلیس و فرانسه هستیم که با قطعنامه‌های شورای امنیت مبنی بر ضرورت پایبندی و ا حترام به حاکمیت سوریه موافقت کرده‌اند، این در حالی است که این کشورها به صورت غیرقانونی نظامیان خود را در سوریه مستقر کرده‌اند.

الجعفری بار دیگر بر خواسته دولت سوریه مبنی بر ضرورت خروج همه این نیروهایی که به شکل غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند، تاکید کرد.