به گزارش افکارنیوز،

 زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان با بیان این‌که توافق صلح با طالبان پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری خوبست، گفت که کشورش برای رسیدن به صلح افغانستان عجله دارد.

خلیل‌زاد در گفت‌وگو با «پی‌بی‌اس» گفته است که آمریکا بر این باور است که طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان از جمله طالبان از راه جنگ به پیروزی نمی‌رسند و راه‌حل برای پایان بخشیدن به جنگ، گفت‌وگو است.

وی در ادامه این گفت‌وگو اظهار داشته است: رسیدن به صلح پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در افغانستان خوب است زیرا زمینه برای حضور طالبان در انتخابات نیز فراهم خواهد شد.

خلیل‌زاد معتقد است که آمریکا در پی صلحی است که ارزش قربانی‌هایی که در 17 سال گذشته داده را داشته باشد و افغانستان بار دیگر سکویی برای تروریسم بین‌المللی در برابر آمریکا نشود.

این سخنان نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان رد حالی مطرح شده است که اشرف‌غنی روز گذشته با اعلام طرح جدید خود برای صلح افغانستان اعلام کرده است که برای پیشبرد این طرح حدود 5 سال زمان نیاز است و رئیس‌جمهور آینده افغانستان باید این طرح را پیش ببرد.

از سوی دیگر سخنان خلیل‌زاد در مورد زمان مطلوب برای صلح افغانستان و حضور طالبان در انتخابات این کشور با ایدئولوژی طالبان که انتخابات را تحریم کرده و به نوعی باطل می‌داند همخوانی ندارد و کارشناسان را به این باور می‌رساند که اقدامات آمریکا برای پیشبرد روند صلح نمایشی بوده و حالتی جدی ندارد.