به گزارش افکارنیوز،

رسانه‌ها از تحرکات ژاپن برای دستیابی به اولین ناو هواپیمابر این کشور خبر می‌دهند؛ اقدامی که به گفته توکیو هدف از آن تلاش برای مقابله با تهدیدات چین است.

به نوشته روزنامه «گاردین»، در بحبوحه نگرانی‌ها درباره چین، ژاپن برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم صاحب ناو هواپیمابر می‌شود. ژاپن به دنبال ارتقا دادن ناوهای بالگردبر و تبدیل آنها به ناوهای هواپیمابر است.

تحرکات نظامی ژاپن در شرایطی صورت می‌گیرد که بعد از جنگ جهانی دوم، با فشارهای کشورهای پیروز در این کشور به ویژه آمریکا این کشور صاحب یک قانون اساسی تدافعی و «صلح‌طلب» شد تا نگرانی‌ها درباره بازگشت نظامی‌گری احتمالی ژاپن برطرف شود.

«گاردین» گزارش داد: «ژاپن در حالی که در تلاش برای مقابله با توسعه‌طلبی دریایی چین در اقیانوس آرام است، به دنبال دستیابی به حداقل یک ناو هواپیمابر است».

آنطور که رسانه‌های ژاپنی گزارش داده‌اند، دولت این کشور می‌خواهد دو ناو بالگردبر موجود «ایزومو» (Izumo) خود را ارتقا دهد تا امکان انتقال جنگنده‌ها برای ارتش این کشور مهیا شود.

قرار است جزئیات برنامه دولت «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن برای ارتقای ناوهای این کشور ماه آینده در سند دفاعی جدید منتشر شود.

روزنامه «نیکی» چاپ ژاپن هم خبر داده که نخست‌وزیر ژاپن برای تقویت توان نظامی این کشور درصدد خرید ۱۰۰ جنگنده اف ۳۵ به ارزش بیش از ۸.۸ میلیارد از آمریکا است.

این در حالی است که ژاپن پیش از این هم سفارش خرید ۴۲ فروند جنگنده اف ۳۵ از آمریکا را ارائه داده بود.

آبه در دیدار ماه سپتامبر با رئیس‌جمهور آمریکا تاکید کرد که مجهز شدن ژاپن به تجیهزات پیشرفته نظامی، اقدامی مهم برای تقویت دفاع از این کشور آسیایی خواهد بود.

«دونالد ترامپ» در جریان دیدارهایش با مقام‌های ژاپنی و دیگر متحدان، همواره از‌ آنها خواسته که برای خرید تسلیحات از آمریکا سفارش‌های کلانی به واشنگتن ارائه دهند.

دولت ژاپن در آخرین سند دفاعی خود ضمن اتهام‌زنی به چین درباره توسعه طلبی در جزایر مورد مناقشه، تاکید کرده که ناوهای هواپیمابر امکان توسعه‌طلبی‌های پکن را فراهم کرده است.