به گزارش افکارنیوز،

 هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هشدار داد که تسلیحات با فناوری پیشرفته به زودی از بعد علمی تخیلی به یک واقعیت مرگبار تبدیل می‌شوند.

وی امروز (شنبه) خواستار تفکر جدید درباره سیاست خلع سلاح شده و ابتکارعمل آلمان را با هدف بهبود کنترل سلاح درباره تسلیحات با فناوری پیشرفته اعلام کرد.

وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه خود با روزنامه "نویه اسنابروکر تسایتونگ" گفت: قوانین ما باید براساس تحولات فناوری انواع جدید تسلیحاتی پیش بروند. من درباره سیستم‌های تسلیحاتی خودکاری صحبت می‌کنم که می‌توانند به طور کامل کنترل بشر را در استفاده از سلاح به دست بگیرند.

وی ادامه داد: تسلیحات و موشک‌های مستقر در فضا که می‌توانند بسیار سریعتر از سرعت صوت حرکت کنند، به جو بیایند و این در حال حاضر شبیه به داستان‌های علمی – تخیلی است اما به زودی به واقعیتی مرگبار تبدیل می‌شود.

این صحبت‌ها از سوی وزیر امور خارجه آلمان شش هفته پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که به دنبال خروج از پیمان منع تسلیحات اتمی میان برد است و علتش را نقض این پیمان از سوی روسیه اعلام کرد.

هایکو ماس به غیبت چین از هرگونه ابتکارعمل‌های موجود درباره خلع سلاح اشاره کرد و گفت:‌ شکاف‌هایی در قوانین کنونی وجود دارند. این مساله به چین اجازه داده تا بدون نظارت اقدام به ساخت سلاح کند.

ماس همچنین اعلام کرد که وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو قرار است وضعیت پیمان ۱۹۸۷ را در نشست چهارم دسامبر در بروکسل بررسی کنند و به دنبال جذب حمایت‌ها از شرکای اروپایی برای اقدامات جدید در کنترل جهانی سلاح هستند.