به گزارش افکارنیوز،

رابرت مولر مسئول تحقیقات دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، نقش ایوانکا ترامپ دختر و دونالد ترامپ جونیور پسر ارشد رئیس جمهوری آمریکا را در پروژه ساخت آسمانخراش ترامپ در مسکو بررسی می‌کند.

به گزارش روز شنبه روزنامه ایندیپندنت، ساخت این برج بعد از این که وکیل شخصی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تایید کرد که درباره معاملات تجاری با روسیه به کنگره دروغ گفته است، موضوع تحقیقات جدید قرار گرفت.

گفته می‌شود مولر سوالاتی را درباره نقش احتمالی ایوانکا و برادرش در این توافق پیشنهادی املاک مطرح کرده است.

«مایکل کوهن» وکیل سابق ترامپ، روز پنجشنبه در دادگاه تایید کرد که با بیان این که مذاکرات بر سر ساخت این برج ماه‌ها قبل از نامزدی ترامپ در ژوئن ۲۰۱۶ میلادی به پایان رسیده بود، سعی در گمراه کردن کنگره داشته است.

اسناد دادگاه که تیم تحقیقات مولر تهیه کرده است نشان می‌دهد که کوهن نزدیک به کارزار انتخاباتی ترامپ درباره طرح‌هایی برای ساخت این برج مذاکراتی داشته است.

چند منبع ناشناس به یاهو نیاز گفته اند که این دو فرزند ترامپ به طور مستقل از کوهن همکاری می‌کردند تا ساخت این برج تحقق یابد.

ایوانکا در زمان پیگیری‌های ساخت این پروژه، مدیر اجرایی سازمان ترامپ بود و برادرش همچنان مدیر ارشد اجرایی این سازمان است.

یکی از منابع سازمان ترامپ به یاهونیوز گفته است که این برادر و خواهر سال‌ها قبل از کوهن برای ساخت برج ترامپ در مسکو تلاش می‌کردند و در سال ۲۰۱۳ به چنین تلاشی پایان دادند.

این منبع افزود: آن‌ها دیگر بعد از آن در هیچ معامله دیگری شرکت نداشته اند هر چند که تایید کرده اند که از تلاش‌های کوهن برای اجرای چنین پروژه‌ای آگاه بوده اند.

ایندیپندنت نوشت: طرح ترامپ برای ساخت این برج در مسکو به سال ۱۹۹۶ همزمان با دیدار او از پایتخت روسیه باز می‌گردد. ترامپ در سفر به مسکو در سال ۲۰۱۳ یک بار دیگر این ایده را مطرح کرد و ظاهرا به بررسی اماکن مختلفی برای احداث این برج پرداخت هر چند که این پروژه دوباره شکست خورد.

ایده ساخت این پروژه بار دیگر در اکتبر سال ۲۰۱۵ مطرح شد. کوهن در این سال در نامه‌ای از یک دلال مسکن در روسیه خواست به ساخت این برج کمک کند.

این پروژه در صورت اجرا، توافق سودآوری برای شرکت ترامپ محسوب می‌شد. اما بار دیگر مسکوت ماند. کوهن در سال ۲۰۱۷ شهادت داد که مذاکره با گروه روسی متوقف و او مجبور شد برای پیشبرد این پروژه به وکلای «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه متوسل شود.

کوهن سال گذشته به تیم تحقیقات کنگره گفت که ایمیلی را در ژانویه سال ۲۰۱۶ به «دیمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهوری روسیه ارسال کرده است. وی گفت: هرگز پاسخی از طرف روسیه دریافت نکرد و تا پایان همان سال توافق درباره ساخت برج بی نتیجه ماند.

کوهن به تازگی به دادستان‌ها از امکان پذیری اجرای این پروژه تا ژوئن سال ۲۰۱۶ سخن گفت. این دوران مصادف بود با رقابت‌های ترامپ در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان که باعث شد رقبای جمهوری خواه خود راکنار بزند و کارزار انتخاباتی اش علیه «هیلاری کلینتون» نامزد دمکرات‌ها را در انتخابات سال ۲۰۱۶ گسترش دهد.

کوهن گفت: در ژانویه سال ۲۰۱۶، تلفنی با مشاور پسکوف گفت: وگو کرده و با تشریح خطوط کلی این پروژه «برای پیشبرد آن درخواست کمک کرده است.»

براساس گزارش تارنمای آمریکایی بازفید، شرکت ترامپ قصد داشته آپارتمان پنت هاوس این برج را به پوتین بدهد. «فلیکس ساتر» شریک تجاری کوهن به این تارنما گفته است: ایده من اعطای پنت هاوس ۵۰ میلیون دلاری به پوتین بود.

کوهن و ساتر تا ژوئن ۲۰۱۶ به ارتباط ایمیلی خود درباره ساخت این برج ادامه دادند. این دوران کمی بعد از نشست جنجال برانگیز در برج ترامپ در نیویورک با حضور پسر و «جردکوشنر» داماد ترامپ و «پل مانافورت» رئیس ستاد انتخاباتی بود. در این نشست مقامات روس نیز شرکت داشتند و گفته می‌شود هدف از آن «تخریب» هیلاری کلینتون بوده است.

ترامپ بعد از ادعا‌های کوهن در روز پنجشنبه وی را به دروغگویی متهم کرد و گفت: «او تلاش می‌کند دروغ بگوید تا حکم خود را برای اتهاماتی که ربطی به من ندارد، کاهش دهد.»

تارنمای هیل با اشاره به تحقیقات جدید درباره دختر و پسر ترامپ درباره هر گونه نقشی در این پروژه که یکی دیگر از ابعاد تبانی احتمالی نزدیکان ترامپ با روسیه را نشان می‌دهد نوشت: آن‌ها از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده است.

مراودات تجاری ترامپ با روس‌ها نقش کلیدی در تحقیقات مولر درباره تبانی احتمالی بین روسیه و کمپین ترامپ دارد. ترامپ سال‌ها قبل از ورود به کاخ سفید تاجر و مالک بزرگ املاک و مستغلات محسوب می‌شود و در آن زمان ارتباطاتی با تجار روسی داشت.