به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری "النخیل"، برخی منابع آگاه نزدیک به خاندان حاکمیتی "آل ثانی" در قطر اعلام کردند که درگیریهای شدیدی میان شیخ "حمد بن خلیفه آل ثانی" امیر و شیخ "حمد بن جاسم" نخستوزیر و وزیر خارجه قطر به وجود آمده است و کار به جایی رسیده که دیگر اعضای خاندان سلطنتی ناگزیر از دخالت شدهاند.

این منابع تاکید کردند که اختلافات میان دو " حمد " زمانی بالا گرفت که حمد بن جاسم برای شرکت در نشست شورای امنیت علیه سوریه به نیویورک رفت. در این زمان " تمیم بن حمد " ولیعهد قطر تحرکاتی داشت تا نشان دهد که خود سیاست کشور را اداره می‌کند و به این ترتیب نخست‌وزیر را در تنگنا و حاشیه قرار داد.

ولیعهد با " خالد مشعل " رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در " امان " پایتخت اردن دیدار کرد. پس از بازگشت " بن جاسم " از نیویورک نکته بسیار جالب توجه و قابل ملاحظه، حضور ویژه ولیعهد قطر در خلال دیدارهای " خالد مشعل " با " محمود عباس " رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بود.

این منابع تاکید کردند: امیر قطر و خاندان سلطنتی در درجه نخست، به تحرکات نخست‌وزیر مشکوک هستند. بویژه این‌که از سوی برخی منابع خود در عربستان گزارشی دریافت کرده‌اند که نشان می‌دهد، مقامات امنیتی و شاهزاده‌های سعودی با حمد بن جاسم درباره ترکیب حاکمیت در ریاض و دوحه توافق‌ها و هماهنگی‌هایی انجام داده‌اند.

منابع آگاه نزدیک به دفتر امیر قطر اعلام کردند که امیر از تحرکات نخست وزیر با حمایت برخی از فرماندهان نظامی برای سرنگون کردن وی و پسرش بسیار نگران و هراسان است. به همین دلیل برای مقابله با هرگونه کودتا و دسیسه داخلی علیه حکومتش، ولیعهد خود را در عرصه‌های منطقه‌ای و بین المللی فعال کرده است تا بتواند بر فعالیت های " حمد بن جاسم " در این دو سطح سرپوش نهد.

بنا بر این گزارش، با وجود حمایت‌های دستگاه‌های امنیتی آمریکا و اسرائیل از " حمد بن جاسم " این امکان وجود دارد که وی به حاشیه رانده شود و از عرصه فعالیت‌های داخلی و خارجی از صحنه سیاست قطر حذف شود.

چندی پیش "طلال بن عبدالعزیز" یکی از شاهزادگان سعودی فاش کرده بود که خاندان آل ثانی در صدد است بعد از اختلافافکنی میان آل سعود، دسیسه تقسیم عربستان را کلید بزند.