به گزارش افکارنیوز،

ریاست جمهوری الجزایر عصر روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس‌جمهور این کشور با «محمد بن سلمان»، ولی عهد سعودی دیدار نخواهد کرد.

در این بیانیه آمده است که رئیس‌جمهور الجزایر به دلیل ابتلا به آنفولانزای شدید از دیدار با، ولی عهد سعودی که اکنون در الجزایر به سر می‌برد، خودداری کرده است.

بیانیه امروز ریاست جمهوری الجزایر پس از آن صادر شده است که دیدار با «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهور الجزایر و «احمد اویحیی» نخست وزیر این کشور از جمله برنامه‌های سفر دو روزه بن سلمان به الجزایر اعلام شده بود.

محمد بن سلمان دیشب در پی اعتراضات گسترده مردم الجزایر علیه سفر وی به کشورشان و در میان مخالف شماری زیادی از شخصیت‌های فرهنگی، رسانه‌ای و سیاسی و همچنین برخی احزاب الجزایری، وارد این کشور شده بود.

رئیس حزب جبهه عدالت وتوسعه الجزایر چند روز قبل از سفر بن سلمان به این کشور گفته بود که «مردم الجزایر علاقه‌ای به دیدار با ظالمان ندارند و استقبال از بن سلمان به معنای کمک به او برای ادامه سیاست‌های ظالمانه و سرکوب بیشتر مردم است و نیز به معنای دشمنی با فلسطین است؛ چرا که، ولی عهد سعودی ارتباط نزدیکی با صهیونیست‌ها دارد.»

سفر بن‌سلمان به الجزایر در حالی است که نتایج نظرسنجی جدید روزنامه الجزایره‌ای «الشروق» نشان می‌دهد، ۷۲.۵ درصد مردم الجزایر مخالف سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان به کشورشان هستند.

طی روز‌های گذشته شمار زیادی از احزاب و گروه‌های سیاسی و فعالان حقوق بشری در کشور‌های آفریقایی از جمله تونس و الجزایر با برگزاری تظاهرات گسترده، خواستار جلوگیری از ورود بن سلمان به کشورشان شده بودند.

مردم و سیاستمداران در مصر، تونس، مغرب، الجزایر و موریتانی معتقدند که سفر بن سلمان به این کشور‌ها با هدف انحراف افکاری عمومی از پرونده فتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مطرح سعودی و منتقد سیاست‌های آل‌سعود انجام شده است.

«جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی دوم اکتبر ۲۰۱۸ (دهم مهرماه) پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه ناپدید شد و پس از انجام تحقیقات جنایی ترکیه محرز شد که وی به دستور مسئولان بلند پایه سعودی از جمله بن سلمان به قتل رسید و جسدش تکه تکه شده است.

بسیاری از تحلیگران معتقدند که، ولی عهد سعودی با سفر سمبیلک به شش کشور عربی افریقایی به دنبال ترمیم چهره مخدوش خود پس از ترور و قتل خاشقچی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول است که به نظر می‌رسد با توجه به اعتراضات گسترده مردم، این هدف تحقق نیافته است.

بنابر اظهار نظر ناظران، بن سلمان برای رهایی از فشار بین‌المللی پس از قتل فجیع جمال خاشقچی و قبل از رفتن به اجلاس «جی ۲۰» در آرژانتین با سفر به کشور‌های عربی مزبور، درصدد کاستن از فشار‌های روحی و روانی بود تا بتواند آمادگی حضور در اجلاس جی ۲۰ را (که با بی‌اعتنایی سران اجلاس روبرو شد) کسب کند.