به گزارش افکارنیوز،

جیمز جفری، نماینده آمریکا در امور سوریه با طرح ادعای عدم موفقیت مذاکرات ایران، روسیه و ترکیه در مورد سوریه موسوم به روند آستانه، گفت این کشور منتظر است تا گزارش استفان دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل در مورد سوریه را بشنود، اما آمریکا معتقد است که روند آستانه باید متوقف شود.

جفری که در نشست خبری هفتگی وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، با اشاره به نشست ترکیه، روسیه، فرانسه و آلمان در استانبول با موضوع سوریه، گفت: «پس از کنفرانس استانبول امیدوار بودیم که روس‌ها، ایرانی‌ها و ترک‌ها بتوانند فهرست سوم کمیته قانون اساسی را نهایی کنند. این هدف اصلی نشست پنج‌شنبه گذشته در آستانه بود، اما آن‌ها موفق به این کار نشدند.»

تأکید بر ادامه آتش‌بس در ادلب تنها نکته بیانیه پایانی نشست آستانه بود که جفری از آن استقبال کرد و آن را «خبری بسیار خوب» و «بسیار مهم» خواند. وی سپس با اشاره به بیانیه «استفان دی‌میستورا» نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه که نشست آستانه را «یک فرصت از دست‌رفته» توصیف کرده و گفته بود «پیشرفت ملموسی» در جهت تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه به دست نیامده، گفت: «فکر می‌کنیم که این روند آستانه به پایان خود رسیده است.»

با این حال، نماینده آمریکا در امور سوریه گفت: واشنگتن منتظر است تا روز ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) گزارش دی‌میستورا به شورای امنیت در مورد وضعیت مذاکرات سوریه را بشنود. او گفت: این گزارش مشخص خواهد کرد که آیا روند آستانه می‌تواند راه‌حل سیاسی را پیش ببرد، یا اینکه بن‌بستی ایجاد شده و باید در وضعیت کنونی بازنگری کرد.

جفری در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالی در مورد روند آستانه، گفت: «پیشنهاد ما، و به عقیده من دیدگاه بسیاری از اعضای بزرگ سازمان ملل متحد در بحث سوریه، این است که این ابتکار عجیب "سوچی-آستانه" را ادامه ندهیم. در این روند قرار بود آن‌ها قانون اساسی را تدوین کرده و آن را به دی‌میستورا ارائه کنند. آن‌ها تلاش کردند، اما شکست خوردند و تا الان هم موفق به این کار نشده‌اند. دیدگاه ایالات متحده این است. که اگر تا ۱۴ [دسامبر، موعد ارائه گزارش دی‌میستورا]هم موفق نشود، باید روند آستانه را متوقف کنیم.»