به گزارش افکارنیوز،

رسانه دولتی کره شمالی سه شنبه شب از انجام رزمایش‌های مستقل همسایه جنوبی خود در «ویجیلنت ایس» مکان آموزشی، رزمایشی که قرار بود سئول و واشنگتن چندی قبل رزمایشی مشترک را در آنجا اجرا کنند، انتقاد کرد.

به نوشته خبرگزاری «یونایتدپرس اینترنشنال» رسانه دولتی «کی.سی.ان.ای» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این رزمایش‌ها ضربه‌ای به تلاش‌های آشتی‌جویانه است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «نیروی هوایی کره جنوبی برنامه آموزشی جامعی را در دوشنبه برای حفظ آمادگی نظامی شروع کرد. این یک تحرک نظامی خطرناک است و وضعیت اعتمادسازی و مصالحه بین کره شمالی و جنوبی را تغییر می‌دهد».

رسانه دولتی کره شمالی افزود که در این رزمایش‌ هوایی پنج روزه، 10 فروند جنگنده‌ «اف_16» و «اف_15» شرکت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی ، ستاد کل نیروهای مسلح کره جنوبی اعلام کرده که برنامه‌های آموزش نیروی هوایی برای حفظ آمادگی نظامی و بهبود توانایی خلبانان در انجام ماموریت است.

این در حالی است که سئول سه شنبه اعلام کرد که این رزمایش که روزهای دوشنبه تا جمعه هفته جاری انجام می‌شود اقدامی تحریک کننده علیه کره شمالی نیست.

خبرگزاری «یونهاپ» نیز گزارش کرد که رزمایش‌های هوایی مستقل کره جنوبی در منطقه ویجیلنت ایس سه شنبه برگزار می‌شود و جنگنده‌های اف_15 نیز در حال استقرار در این مکان هستند.

این منبع خبری اشاره کرد که رزمایش سال جاری نسبت به سال‌های قبل در مقیاس کوچکتری برگزار می‌شود.