به گزارش افکارنیوز،

 «باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد قصد دارد به زودی قطعنامه ای را به کنگره ارائه کند که بر اساس آن «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی را «مسئول» قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد سعودی معرفی کند.

او در این خصوص گفت: این قطعنامه محمد بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی معرفی می کند. این یک بیانیه مهم از سوی جمهوری خواهان است. یک قطعنامه جدی که ولیعهد سعودی را محکوم و او را مسئول قتل این خبرنگار معرفی می کند. این یک بیانیه برای سنای آمریکاست با فرض اینکه بتوانیم برای آن رأی جمع کنیم.

این قطعنامه همچنین «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا را هم که با درخواست قانونگذاران آمریکایی مبنی بر مسئول شناختن ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقجی مخالفت کرد، مورد انتقاد قرار می دهد.

کورکر با ابراز امیدواری از اینکه این قطعنامه روز سه شنبه بتواند مراحل قانونی را طی کند، گفت: امیدوارم که این قطعنامه مورد حمایت اکثریت سنا قرار بگیرد. من فکر می کنم این اتفاق بیفتد. نمی توانم تصور کنم که چه کسی ممکن است با آن مخالفت کند. این قطعنامه به گونه ای نوشته شده است که من فکر می کنم رأی بسیار بسیار بالایی بدست بیاورد.

این قطعنامه باب کورکر در حالی قرار است ارائه شود که سنای آمریکا به دنبال راهی برای پاسخ دادن به مسئله قتل جمال خاشقجی است. هفته گذشته هم اعضای هر دو حزب مجلس سنای آمریکا به رهبری «لیندسی گراهام»، سناتور جمهوری خواه کارولینای جنوبی قطعنامه ای را ارائه کردند که بر اساس آن محمد بن سلمان به عنوان «همدست» در پرونده قتل جمال خاشقجی محکوم می شود. مجلس سنای آمریکا همچنین قرار است قطعنامه دیگری را روز چهارشنبه ارائه کند که بر اساس آن بر حمایت آمریکا بر فعالیت های نظامی عربستان سعودی در یمن پایان دهد. اما به نظر می رسد که بیشتر جمهوری خواهان مخالف پایان دادن به حمایت های نظامی از عربستان باشند.

خاشقجی در تاریخ دوم اکتبر سال جاری میلادی پس از سفر به ترکیه در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید. عربستان سعودی پس از حدود دو هفته ابراز بی اطلاعی از کشته شدن خاشقجی، در نهایت مجبور به اعتراف به قتل او شد.