به گزارش افکارنیوز،

باب کورکر، از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی گفت امروز (سه‌شنبه) خواستار رای‌گیری سنا برای مسوول دانستن ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی می‌شود و از او خواسته می‌شود تا از سایر سیاست‌های خصمانه سعودی در خلیج‌فارس شامل کمپین نظامی در یمن، محاصره قطر و حبس فعالان حقوق بشری دست بردارد.

گرچه این تدبیر غیر الزام‌آور است اما ضربه‌ای به دونالد ترامپ است که محمد بن سلمان را بابت قتل خاشقجی مورد عتاب قرار نداد و با رد یافته‌های سیا خشم اعضای کنگره و حتی متحدان را با اولویت قرار دادن فروش تسلیحات و سایر تعاملات با عربستان بر ارزش‌های آمریکایی برانگیخت.

سناتور باب کورکر با اشاره به اینکه محکوم کردن محمد بن سلمان اقدام قاطعی از سوی جمهوری‌خواهان محسوب می‌شود، تاکید کرد: در حالیکه این تاثیری بر سیاستگذاری ندارد...اما بیانیه‌ای قوی از طرف ایالات متحده است و ما آن را به رای‌ می‌گذاریم.

جمهوریخواهان برای پیدا کردن روزنه‌ای مشترک برای ابراز سرخوردگی خود از پاسخ ترامپ به قتل خاشقجی تلاش کرده‌اند .اواخر ماه گذشته ۱۴ جمهوری‌خواهان از طرحی برای محدودسازی حمایت آمریکا از کمپین نظامی ائتلاف متجاوز سعودی در یمن حمایت کردند. هدف بسیاری از آنان ارسال این پیام به دونالد ترامپ بود که او باید محمد بن سلمان را پیش از اقدام قانونگذاران آمریکایی محکوم کند. انتظار می‌رود اکثر آن جمهوری‌خواهان که از رای‌گیری آتی درباره این قطعنامه حمایت نکنند. با این حال احتمال دارد حمایت کافی برای تصویب در سنا را به دست آورد اما انتظار می‌رود در مجلس نمایندگان آمریکا با آن مخالفت کنند.

یک تلاش دیگر از سوی قانونگذاران دو حزب اصلی آمریکا برای تصویب تحریم‌های جدید علیه مقام‌های سعودی دخیل در قتل خاشقجی و توقف ارسال تسلیحات به عربستان تا زمان خاتمه تخاصم‌ها در یمن هم در دست بررسی است اما از آنجاییکه سناتورها می‌دانند زمان کافی برای تصویب آن تا پیش از سال جدید ندارند، درباره اینکه این مساله ارزش طرح شدن دارد یا خیر بحث می‌کنند.