به گزارش افکارنیوز،

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در گفتگوی تلفنی با مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تقویت روابط با این کشور را منوط به حفظ استقلال و حاکمیت ملی عراق دانست.

مایک پنس در این گفتگوی تلفنی از طرف خودش و رئیس جمهور آمریکا، انتخاب عبدالمهدی به عنوان نخست وزیر جدید عراق و تشکیل دولت را تبریک گفت و همچنین از اقدام وی در گشایش منطقه امنیتی سبز بغداد قدردانی کرد.

معاون رئیس جمهور آمریکا همچنین از رویکرد‌های عبدالمهدی برای تحقق خواسته‌های مردم عراق از جمله حمایت از همه بخش‌های ملت عراق و پایان دادن به رنج کوچندگان و آوارگان عراقی اعلام حمایت کرد.

نخست وزیر عراق نیز در این گفتگوی تلفنی بر اهمیت تقویت روابط میان بغداد و واشنگتن در همه زمینه‌ها و بویژه در حوزه اقتصادی درچارچوب منافع دو کشور و حفظ استقلال و حاکمیت عراق و جهت تقویت توسعه و ثبات در منطقه تاکید کرد.

اعلام حمایت پنس از گشوده شدن منطقه امنیتی سبز بغداد به روی مردم در حالی است که برخی منابع از مخالفت و فشار‌های سفارت آمریکا در بغداد برای جلوگیری از این امر خبر داده اند.

دیروز دوشنبه در نخستین سالروز اعلام شکست نظامی داعش، طلسم منطقه امنیتی سبز بغداد پس از ۱۵ سال شکسته شد و شهروندان و خودرو‌های عادی توانستند وارد این منطقه شوند.

این رویداد بسیار مهم برای عراقی‌ها در حالی رخ داد که قرار است این منطقه بتدریج و سرانجام بطور کامل به روی مردم باز شود.

منطقه سبز یک منطقه امنیتی حفاظت شده در مرکز بغداد است که از زمان سقوط رژیم دیکتاتوری صدام و بدلایل امنیتی و حفاظتی، اغلب نهادها، سازمان‌ها و مراکز دولتی، نهاد‌های بین المللی همچون دفاتر سازمان ملل و اتحادیه اروپا و نیز سفارتخانه‌های خارجی بویژه سفارت آمریکا بعنوان بزرگترین سفارتخانه خارجی در آن مستقر هستند.