به گزارش افکارنیوز،

مایک پومپئو در نامه‌ای خطاب به همتای کوبایی خود که روز سه شنبه وزارت امور خارجه آمریکا آن را منتشر کرد، با بیان این که بیش از ۱۰۰ فرد سیاسی در کوبا در زندان به سر می‌برند در این خصوص ابراز تاسف کرد.

وی خاطر نشان کرد رائول کاسترو رئیس جمهوری سابق کوبا در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک که با حضور باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۱۶ در کوبا برگزار شد، در پاسخ به سئوال خبرنگاران در زمینه زندانیان سیاسی، وعده داده بود چنانچه فهرست زندانیان سیاسی به او ارائه شود، بلافاصله آن‌ها را آزاد می‌کند.

در واقع، رئیس جمهوری سابق کوبا که از این سئوال‌ها عصبانی شده بود، هر شخصی را که برای او چنین فهرستی را تهیه کرده بود به چالش کشید و تلویحا گفت: در این جزیره زندانی سیاسی وجود ندارد. ازآن زمان به بعد، با روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، روابط بین واشنگتن و هاوانا نسبت به دوران باراک اوباما به وضوح به سردی کشیده شد.

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این که آمریکا درخصوص (فهرست زندانیان سیاسی در کوبا) هیچ پاسخی دریافت نکرده است و همچنان در انتظار آن است تا به وعده‌های داده شده عمل شود گفت: آمریکا گزینه‌ای دیگر جز مطرح کردن این سئواالات در مکانی عمومی ندارد.

مایک پومپئو در این نامه نوشت: در حال حاضر، من از شما می‌خواهم تا در خصوص زندانی کردن هشت زندانی سیاسی که دولت آمریکا آن‌ها را نمادین می‌داند توضیحاتی ارائه دهید.