به گزارش افکارنیوز،

در ابتدا مجری این شبکه انگلیسی گفت: ترکیه کشورهای اتحادیه اروپا را به بستن چشمان خود به روی قتل جمال خاشقجی متهم کرده است. این روزنامه‌نگار دوم اکتبر در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید. دبیرکل سازمان ملل بار دیگر خواهان تحقیقات عربستان سعودی درباره این قتل شده است.

در ادامه خبرنگار این شبکه تلویزیونی از استانبول گزارش داد: تقریبا سه ماه از زمانی که جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید, می گذرد. ترکیه همچنان عربستان سعودی را به لاپوشانی درباره این جنایت متهم می کند. ترکیه اعلام کرده است که در تحقیقات درباره این پرونده شفافیت لازم مشاهده نمی شود. ترکیه همچنین از اقدامات غرب در این رابطه انتقاد کرده است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز پیش از این گفته بود: بسیاری از کشورهای اروپایی که به دنبال تقویت آزادی رسانه ها و آزادی بیان هستند چشمان خود را به روی این پرونده بسته اند و این کشورها و سیاستمداران آنها تنها تحریم‌هایی را ضد افرادی که از قبل در زندان بوده اند, وضع کرده اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز اعلام کرده بود: آنچه که ما از ابتدا گفته ایم کاملا قابل درک بوده است. ما خواهان انجام تحقیقات معتبر و مجازات آنهایی که مقصرند, بوده ایم.

ترکیه اعلام کرده است که آماده تحقیقات بین‌المللی به خاطر نبود همکاری از طرف عربستان سعودی درباره این قتل است. اقدامات عربستان سعودی سبب ایجاد مانع در راه تحقیقات درباره قتل جمال خاشقجی شده است.

در ادامه انور اریم تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: رئیس جمهور اردوغان به حمایت جامعه بین المللی در راه این تحقیقات نیازمند است. ما شاهد این موضوع هستیم که غرب تمایلی به همکاری در این رابطه ندارد. اما رئیس جمهور ترکیه بر تصمیم خود اصرار دارد.

در ادامه خبرنگار افزود: قتل خاشقجی محکومیت و خشم بین المللی را به همراه داشته است اما اقدامات کمی ضد عربستان سعودی صورت پذیرفته است.کارشناسان معتقدند که تحقیقات سازمان ملل در این رابطه می تواند سبب افزایش فشارها بر ریاض شود. اما باید اراده سیاسی بین المللی وجود داشته باشد.

در این حال شکیبایی مقامات ترکیه به خاطر نبود جدیت از طرف مقامات سعودی بسیار کاهش پیدا کرده است. حتی رئیس جمهور رجب طیب اردوغان در این رابطه با صراحت صحبت کرده است. او از محمد بن سلمان نام نمی برد. او از سخنان محمد بن سلمان درباره قتل خاشقجی انتقاد و اعلام کرده است که مشاوران نزدیک بن سلمان در این موضوع دست داشته اند. مواضع ترکیه درباره قتل خاشقجی نرم نشده است. اما با احتیاط تلاش می کند که روابط خودرا با عربستان سعودی حفظ کند. اما پیگیری موضوع تحقیقات بین المللی درباره این پرونده می تواند به این روابط آسیب وارد کند.