به گزارش افکارنیوز،

ژنرال سرگئی کاراکایف این اظهارنظر را در گفتگو با روزنامه روسی «ستاره سرخ» و در پاسخ به پرسشی مربوط به استقرار سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا در کشورهای رومانی و لهستان بیان کرده است. وی در این باره افزود: «نباید فراموش کنیم سامانه‌های دفاع موشکی مستقر در کشورهای اروپایی در دامنه بُرد ابزارهای تهاجمی (نه هسته‌ای) نیروهای مسلح ما قرار دارد».

ماه گذشته «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه، تأکید کرد استقرار سامانه‌های ایجیس آشور آمریکا به عنوان زیرساخت سامانه دفاع موشکی بالستیک در خاک اروپا نقض صریح پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد بین آمریکا و روسیه است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در ادامه خروج از توافقات بین‌المللی، ماه گذشته بدون ارائه هیچ سندی، روسیه را به نقض «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» متهم کرد و گفت در صورتیکه روسیه و چین با یک پیمان جدید موافقت نکنند، آمریکا به زودی از آن خارج خواهد شد. از سوی دیگر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، نیز اعلام کرده خروج آمریکا از معاهده منع گسترش موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد بدون پاسخ نخواهد ماند.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال 1987 میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق منعقد شد و یکی از اقدامات اساسی در جهت تنش‌زدایی دوران جنگ سرد بود. این پیمان در 8 دسامبر آن سال در واشنگتن به امضای رونالد ریگان، رئیس‌جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی رسید.

این پیمان هر دو کشور را ملزم به از بین بردن موشک‌های کروز و بالستیک زمینی با برد حدود 300 تا 3 هزار و 400 مایل می‌کند. در این پیمان برای متحدان اروپایی واشنگتن یک پوشش محافظتی پیشنهاد شد و توافق میان دو کشور در بحبوحه رقابت تسلیحاتی دو طرف در طول جنگ سرد بود.