به گزارش افکارنیوز،

شبکه الجزیره گزارش داد: فرمانده نیرو‌های مزدور فرانسوی، جزئیات طرح حمله نظامی به قطر در سال ۱۹۹۶ را فاش کرد.

”پل باریل“ فرمانده نیرو‌های مزدور فرانسوی که مامور حمله به قطر در سال ۱۹۹۶ و پس از ناکامی کودتا در این کشور بود، جزئیات حمله نظامی به دوحه را با حمایت مستقیم امارات، عربستان، بحرین و مصر فاش کرد. باریل تاکید کرد هدف از این عملیات در دست گرفتن کنترل قطر با هلی برن هوایی هزاران مزدور بود. وی تاکید کرد این کشور‌ها همه تسهیلات و امکانات لازم را برای اجرای این عملیات از جمله گذرنامه برای این افراد تامین کرده بودند.

باریل افزود: پس از دخالت مستقیم ژاک شیراک، رئیس جمهور وقت فرانسه و پس از اعتراض خلیفه بن حمد آل ثانی به این طرح، این کشور‌ها از اجرای آن عقب نشینی کردند.

ولید العطار گزارشگر شبکه الجزیره، گفت: پل باریل شخصیت بحث برانگیزی است که محور قسمت جدید از برنامه ”آنچه مخفی است، بزرگتر است“ محسوب می‌شود. باریل به علت دست داشتن در پرونده‌های حساس امنیتی در منطقه و جهان، از نگاه‌ها دور مانده است. این شهروند فرانسوی که فرماندهی گروه‌های مزدور را برعهده داشت، در چند عملیات مشارکت داشت که می‌خواهد محرمانه بماند. باریل در مصاحبه خود با شبکه الجزیره، پرونده‌ای را باز کرد که هرگز پیشتر درباره آن سخن نگفته است. این پرونده مربوط به دست داشتن او در طرح حمله به قطر در سال ۱۹۹۶ با حمایت مستقیم امارات، عربستان و بحرین است.

پل باریل به الجزیره گفت: ”در سال ۱۹۷۷ برای تشکیل یک گروه ویژه وارد ابوظبی شدم. به خوبی با ابوظبی و عربستان آشنا شدم، زیرا من ماموریت مکه را اجرا کردم و عوامل اطلاعاتی سعودی را آموزش دادم.“

در ادامه این گزارش آمده است: امارات میزبان باریل و گروه او بود و همه چیز‌هایی را که نیاز داشتند، برای آن‌ها تامین کرد. باریل در سخنان خود فاش کرد در اوایل سال ۱۹۹۶ عملیات شناسایی در داخل دوحه داشت تا مقدمات عملیات اصلی را فراهم کند. الجزیره نوار ویدئویی را دریافت کرد که خود باریل به طور سری در داخل دوحه فیلمبرداری کرده بود.

باریل افزود: ”گذرنامه‌ای داشتم که شیخ محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، به من داده بود. ما عکس‌های خود را دادیم و گذرنامه‌ها به سادگی برای ما با اعتبار پنج سال صادر شد. به صورت محرمانه به دوحه سفر کردم.»

گزارشگر الجزیره خاطرنشان کرد: باریل به طور مفصل طرح خود را که بر تدوین آن نظارت داشته است، فاش کرد. بر اساس این طرح، سه هزار نیروی نظامی از چاد برای در دست گرفتن کنترل دوحه با هلی برن هوایی به یکی از جاده‌های اصلی در قطر، منتقل می‌شدند.

باریل گفت: ”قرار بود کنترل قطر را در مدت پانزده دقیقه در دست بگیریم. بدون شک کشتار واقعی رخ می‌داد، زیرا هیچ نیرویی نمی‌تواند در برابر حمله غیرمنتظره سه هزار جنگجویی که از پوشش دریایی، زمینی و هوایی برخوردار هستند، ایستادگی کند.“

در ادامه این گزارش آمده است: به گفته باریل آنچه مانع اجرای این طرح شد، تماس تلفنی ژاک شیراک، رئیس جمهور وقت فرانسه بود که خواستار توقف آنچه عملیات متهورانه خواند، شد. علاوه بر این، شیخ خلیفه بن حمد آل ثانی هم به این طرح اعتراض کرد.

پل باریل گفت: آماده سازی این عملیات، صد میلیون دلار هزینه داشت و هدف از آن پایان دادن به حکومت شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی بود.

الجزیره در پایان نوشت: باریل بعضی از جعبه‌های سیاه خود را که سال‌ها بود آن‌ها را حفظ کرده بود، برای الجزیره باز کرد. این پرونده‌ها فقط مربوط به عملیات قطر نبود، بلکه درباره چند عملیات دیگر هم بود که درباره آن‌ها بحث‌های زیادی وجود دارد و باریل شخصا بر اجرای آن‌ها نظارت داشته است.