به گزارش افکارنیوز،

یک منبع انگلیسی در شهر لندن که خواست نامش فاش نشود، به پایگاه خبری عربی ۲۱ گفت: امارات خواهان تحویل گرفتن شماری از مخالفان اماراتی مقیم انگلیس در قبال آزادی «متیو هیج» شهروند انگلیسی بود که به جرم جاسوسی در امارات به حبس ابد محکوم شده بود، اما لندن درخواست امارات را رد کرد و ابوظبی بعدا مجبور شد که وی را بدون شرط آزاد کند.

این منبع انگلیسی افزود: امارات امید داشت تا در مقابل هیج، مخالفان اماراتی مقیم انگلیس را تحویل بگیرد، اما این امر خشم انگلیسی‌ها را به همراه داشت که به ابوظبی گفتند که قوانین انگلیس به دولت اجازه نمی‌دهد هر فردی را که پناهندگی گرفته است، تحویل دهند و تحویل این افراد با تدابیر پیچیده‌ای است و با تصمیم ساده دولت نمی‌توان اینکار را کرد.

درپی اقدام یک دادگاه امارات در ابوظبی در صدور حبس ابد برای هیج، سفیر انگلیس در ابوظبی سفری به امارت‌های دیگر امارات (دبی، شارجه، عجمان، راس الخیمه، ام القیوین والفجیره) کرد و مسئولان در ابوظبی فهمیدند که این سفر داخلی سفیر انگلیس "حاوی این پیام برای انگلیسی که امارات را متحد کرد، است که همچنان دست بالایی در امارات دارد و همین امر نیز باعث شد که در مسئولان اماراتی در آزاد کردن شهروند انگلیسی شتاب کنند.

دادگاهی در ابوظبی هیج را به جرم جاسوسی برای یک کشور خارجی و عکسبرداری از مکان‌های حساس در امارات به حبس ابد محکوم کرد، اما او با عفو آزاد و چند روز بعد از صدور حکم به انگلیس بازگشت. آزادی او بعد از آن روی داد که چند مسئول انگلیسی از جمله جرمی هانت وزیر خارجه اظهارات خشمگینی بیان کردند. هانت گفت که انگلیس باید به خاطر خودش و هیج محکم بایستد. او همچنین به امارات درباره پیامد‌های دیپلماتیک جدی در روابط بین دو کشور هشدار داد.