به گزارش افکارنیوز،

روزنامه‌ وال ستریت ژورنال در گزارش خود نوشت، طرح محرمانه عربستان به منظور برقراری روابط نزدیک‌تر با رژیم صهیونیستی تحت حمایت آمریکا در پی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌ نگار منتقد عربستان به مشکل برخورده است.

در ‌عین ‌حال طبق این گزارش، ابراز انزجار جهانی از بابت قتل خاشقجی سبب شد که قابلیت و فضا برای مانور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به منظور نزدیک شدن به اسرائیل محدود شود و این روزنامه‌ آمریکایی این طرح را ریسک دار توصیف کرد.

طبق گزارش وال ستریت ژورنال، دو نفر از کسانی که طرح برقراری ارتباط با اسرائیل نقش مهمی داشتند، شامل سعود القحطانی، مشاور سابق دربار سلطنتی و احمد عسیری، معاون سابق رئیس سازمان اطلاعات بوده‌اند که به دلیل ایفای نقش در قتل خاشقجی اخراج شدند.

بر همین اساس کنار رفتن آنها از سمت‌هایشان یک مانع بزرگ بر سر راه ایجاد روابط بین اسرائیل و عربستان به وجود آورد.

یک مقام ارشد عربستانی که نامش را فاش نکرد به روزنامه‌ وال ستریت ژورنال گفت: بعد از قتل خاشقجی تلاش‌ها قطعا در این زمینه کم جان شد.

او ادامه‌ داد: آخرین چیزی که در حال‌ حاضر حکومت عربستان به دنبال آن است، این است که بیاید و یک جنجال دیگر راه بیندازد.

خاشقجی که ستون نویس روزنامه‌ واشنگتن پست بود در تاریخ دوم اکتبر بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و بعدا مشخص شد که او در این مکان به قتل رسیده است و چندین مقام عربستانی در این اتفاق نقش داشته‌اند. عربستان و اسرائیل در حال‌ حاضر در حوزه تبادل فناوری‌های جاسوسی و اطلاعاتی با یکدیگر همکاری دارند.

روزنامه‌ وال ستریت ژورنال نوشت: عسیری سفرهای پنهانی به اسرائیل داشته و در آنجا به دنبال بهره‌برداری عربستان از تکنولوژی‌های اطلاعاتی اسرائیل بوده است.

در ‌عین ‌حال القحطانی در عربستان تلاش می‌کرد تا تصویر ارائه شده از اسرائیل را در کشورش بهبود بخشد و در خریداری تکنولوژی‌های تجسسی اسرائیلی به نمایندگی دربار سلطنتی ایفای نقش کرده است.

در این گزارش آمده است: عربستان و اسرائیل به رغم ریسک‌های سیاسی قابل توجه در نزدیک شدن به اسرائیلی که در جهان عرب به خاطر اشغالگری علیه اراضی فلسطینی و محروم کردن فلسطینی‌ها از داشتن کشورشان منفور است، به هم نزدیک‌تر شده‌اند.

در ‌عین ‌حال رابرت وکسلر ، رئیس مرکز اس. دنیل آبراهام برای صلح خاورمیانه به روزنامه‌ وال ستریت ژورنال گفت: سطح همکاری مستقیم امنیتی ــ نظامی و اطلاعاتی بین اسرائیل و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در ‌عین ‌مساعدت آمریکا چند سال نوری از آنچه قبلا بود جلوتر افتاده است اما بدون وجود قطعنامه برای مشکل فلسطین و اسرائیل آنها روی یک سقف شیشه‌ای هستند.