به گزارش افکارنیوز،

حزب الله عراق اعلام کرد: «واشنگتن در به کارگیری نیرو‌های نظامی خود برای تحقق اهداف سیاسی و اقتصادیش در منطقه ناکام بوده است. هر کس به آمریکا تکیه کند شکست می‌خورد و سیاست‌های این کشور ملت‌ها را با جنایت‌های نیرو‌های تکفیری مواجه کرده است. آمریکا می‌کوشد با کمک عربستان سعودی و امارات بار دیگر داعش را در منطقه فعال کند.»

جعفر الحسینی، سخنگوی گردان‌های حزب الله عراق در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین اعلام کرد: «پس از تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهایش از سوریه، ما به بررسی اوضاع انسانی در سوریه پرداختیم. تمامی این عملیات‌هایی که ما انجام می‌دهیم، تمامی اوضاع امنیتی و تحرکاتی که صورت می‌گیرد پیش از این که برای سرزمین باشد برای انسان‌ها است. تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه یک تصمیم قابل پیش بینی بود چرا که آن‌ها در اجرای ماموریتشان ناکام مانده بودند. ما پیشتر درباره حضور آمریکایی‌ها در منطقه هشدار داده بودیم و تاکید کرده بودیم که کسی روی حضور آمریکایی‌ها در منطقه حساب باز نکند و به آن‌ها امید نداشته باشد. ما امروز به خاطر برادران مان در شمال سوریه نگران هستیم هم چنان که برای برادران در دیگر استان‌های عراق نگران هستیم. آمریکایی‌ها مردم سوریه و عراق را در معرض حملات داعشی‌ها قرار داده اند. به هیچ وجه نمی‌شود به آمریکایی‌ها تکیه کرد. ما به برادران مان این اطمینان خاطر را می‌دهیم که با هماهنگی با دولت سوریه از آن‌ها حمایت به عمل می‌آوریم.»

وی تاکید کرد: «ما با حضور آمریکا نه تنها در عراق بلکه در کل منطقه مقابله می‌کنیم از این رو آنچه در شمال شرق سوریه می‌گذرد برای ما مهم است از این رو تماس‌هایی که ما با برخی نیرو‌های مستقر در شمال شرق سوریه داریم به خاطر این است که به مقابله با آمریکایی‌ها ادامه دهیم و مانع از حضور آن‌ها در سوریه و عراق شویم.»

جعفر الحسینی در ادامه افزود: «ما به توانمندی و قدرت ارتش سوریه اطمینان کامل داریم. ما نیز خدمات خود را به همپیمان سوری مان ارائه می‌کنیم و با توجه به حضوری که در مرز با سوریه داریم می‌توانیم در عملیات امنیت بخشی به این مناطق مشارکت داشته باشیم و از شهروندان ساکن در این منطقه حمایت به عمل آوریم. مساله مهم این است که این ارتش سوریه است که در آغاز دست به این کار می‌زند و در ادامه اگر نیازی به مداخله ما بود ما نیز برای مشارکت کاملاً حاضریم و آمادگی حمایت از شهروندان را داریم. ما با دقت تمام تحرکات را در این منطقه تحت نظر داریم.»

الحسینی گفت: «ما به هیچ وجه با سران کُرد که هماهنگ با آمریکا عمل می‌کرده اند و برای آمریکایی‌ها کار می‌کرده اند هیچگونه هماهنگی و ارتباطی نخواهیم داشت.»

وی با بیان این که دست یاری دادن به کودکان و زنان کُرد سوریه یک وظیفه شرعی است افزود: «پس از آنکه آمریکا از حمایت کرد‌ها کوتاهی کرده است ما شرعاً و اخلاقاً وظیفه داریم در برابر گروه‌های جنایت کار از زنان و کودکان کرد حمایت کنیم.»

الحسینی گفت: «ما با کسانی کار خواهیم کرد که با حضور آمریکا در منطقه مخالف بوده اند و به یکپارچگی سرزمینی سوریه پایبند بوده اند و از دولت سوریه پیروی می‌کرده اند ما با این‌ها هماهنگی به عمل خواهیم آورد، اما کسانی که خواهان ویرانی برای سوریه و عراق هستند مسلماً ما به هیچ وجه با آن‌ها همکاری و تعامل نخواهیم داشت. خطر آن‌هایی که با آمریکا همکاری می‌کرده اند از خطر داعش کمتر نیست.»

وی افزود: «آن دسته از کسانی که می‌خواهند از راهی که در پیش گرفته بودند بازگردند و پی برده اند که به توهمی بزرگ دچار شده بودند این دیگر مربوط به دولت سوریه است و این دولت سوریه است که درباره آن‌ها تصمیم می‌گیرد. بسیاری از کرد‌های شمال سوریه با حضور آمریکایی‌ها موافق نبوده اند و راضی به این نبوده اند که کرد‌ها از آمریکایی‌ها پیروی کنند، اما اوضاع به گونه‌ای بوده است که این امکان برای شان وجود نداشته است که مواضع شان را آشکار کنند.»

وی گفت: «از همان ابتدا مشخص بود تمامی مشکلاتی که در این منطقه رخ می‌دهد از آمریکا نشأت می‌گیرد و با حمایت سعودی و امارات متحده مطرح است و این مساله همچون الفبای واقعیت‌های میدانی مبارزه با داعش است که همه از آن آگاه هستند. در برهه اخیر آمریکا با شکست بزرگی در این منطقه مواجه شد. آن‌ها در مناطق مرزی میان عراق و سوریه نتوانستند به هیچ یک از اهداف شان دست پیدا بکنند. از این رو آن‌ها پس از آنکه در برابر ضربات نیرو‌های مقاومت از هم فروپاشیدند در صدد بر آمدند که به صورت آبرومندانه‌ای منطقه را ترک کنند. آمریکایی‌ها از یک سال پیش این نبرد را باختند یعنی زمانی که کار پایگاه التنف به پایان رسید. اینکه جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا و برت مک گورک نماینده آمریکا در عراق استفعا کرده اند نیز به خاطر این است که شکست خود را آشکارا دیده اند.»

سخنگوی گردان‌های حزب الله عراق همچنین اعلام کرد: «امروزه پس از آنکه شکست آمریکا برملا شده است نوبت به سعودی و امارات رسیده است که به ادامه درگیری در این منطقه بپردازند چرا که این‌ها بیش از هرکس دیگری پشتیبانی مالی کرده اند و خواهان آن شده اند که نیرو‌های آمریکایی در خاک سوریه و عراق حضور داشته باشند. عربستان سعودی به دنبال آن است که میان کشور‌های محور مقاومت جدایی بیندازد. عربستان سعودی خصومت و دشمنی اش را با کشور‌های محور مقاومت پوشیده نداشته است و امارات نیز دشمنی اش را مخفی نکرده است. پس از عقب نشینی آمریکا از این منطقه آن‌ها در صدد بر آمده اند تا با تحریک برخی گروه‌ها جای آمریکایی‌ها را پر کنند. اما آن‌ها نمی‌توانند این هدف را محقق کنند و همه چیز تحت کنترل ما قرار دارد و نیرو‌های ما آمادگی کامل برای مقابله با آن‌ها دارند و داعش نمی‌تواند دست به تحرک بزند. سعودی همچنان به هزینه کردن پول ادامه می‌دهد و می‌کوشد که با دمیدن در کالبد بی جان داعش بار دیگر این گروه تروریستی را در عراق و سوریه زنده کند تا این درگیری را ادامه دهد، اما آن‌ها به اهداف شان نخواهند رسید.»