به گزارش افکارنیوز،

پاتریک کامرت، رئیس تیم ناظران سازمان ملل در یمن بعد از سفرش به صنعا به بندر الحدیده رفت. تیم ناظران سازمان ملل امروز مأموریت دشوار خود را درباره ترسیم خطوط کلی و مأموریت‌های کمیته "استقرار مجدد" آغاز خواهند کرد. مأموریت اول تیم بازدید از بندر، دیدار با انصارالله و انجام مقدمات لجستیکی و امنیتی برای برگزاری اولین نشست کمیته بود.

قرار است ناظران سازمان ملل در شهر و بندر الحدیده با نظارت کامرت مستقر شوند.

به گفته منابع آگاه، اولین نشست کمیته استقرار مجدد ۲۶ دسامبر برگزار خواهد شد اما مکان برگزاری نشست هنوز نهایی نشده است.

یک منبع آگاه گفت که احتمالا این نشست روی عرشه یک کشتی در دریای سرخ برگزار شود.

قرار است این کمیته مأموریت‌های خود را مشخص کند تا زمینه را برای رسیدن ناظران نظامی به الحدیده فراهم کند.

براساس توافق آتش‌بس در الحدیده، کمیته مذکور نظارت بر استقرار مجدد و روند مین‌زدایی از شهر الحدیده و بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی را برعهده خواهد داشت.

در همین راستا، مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل به یمن موضوع نقش اصلی سازمان ملل در حمایت از اداره بندر الحدیده را بااهمیت‌تر از خود آتش‌بس دانست.

گریفیث درباره ناظران سازمان ملل گفت: ناظران به قصد و نیت طرف‌های یمنی تکیه خواهند کرد. آتش‌بس تنها از طریق نظارت موفق نخواهد شد بلکه موفقیت از طریق اراده دو طرف به دست می‌آید.

وی افزود: هماهنگ کننده سازمان ملل در امور انسانی و همکارانش در آژانس‌های سازمان ملل طرح‌های مفصلی را در این باره ارائه کرده‌اند. ما از حضور نمایندگان دفتر وی و برنامه جهانی غذا بسیار خرسند شدیم. من اطمینان دارم که برنامه جهانی غذا که نقش اصلی را در تقویت فعالیت بنادر یمن ایفا خواهد کرد برای چگونگی انجام این مأموریت به خوبی فکر کرده است.