به گزارش افکارنیوز،

در همین ارتباط «فیلیپ گونزالس مورالس»، گزارشگر حقوق بشری سازمان ملل به همراه برخی دیگر از کارشناسان این سازمان طی درخواستی رسمی از مقامات آمریکایی خواسته‌اند تا ضمن توقف بازداشت کودکان پناهجو، تحقیقات جامعی را پیرامون مرگ یک کودک هفت ساله و گواتمالایی تبار که در جریان نگهداری در بازداشتگاه پناهجویان جان خود را از دست داد، انجام دهند.

دو روز پیش منابع خبری اعلام کردند که یک  کودک ۷ ساله گواتمالایی که قصد داشت همراه پدر و مادرش با عبور از مرز مکزیک وارد خاک آمریکا بشود، پس از بازداشت توسط گشت مرزی آمریکا بر اثر خستگی و بی‌ آبی جان باخت.

در معاینات اولیه پزشکان اعلام شده که او بر اثر تب بالا دچار تشنج شده است ولی در بررسی‌های بیشتر مشخص شد که به دلیل این که چند روز تشنه و گرسنه مانده بوده، بر اثر خستگی و بی‌ آبی بدنش دچار شوک شده و با وجود تلاش پزشکان، این پناهجوی خردسال مُرد.

سیاست سخت‌گیرانه آمریکا علیه مهاجران در مرز مکزیک برای کودکان آنها پیامدهای ناگواری به دنبال داشته است. مطابق آمار وزارت کشور آمریکا طی کمتر از یک ماه و نیم گذشته نزدیک به دو هزار کودک از خانواده جدا شده‌اند.

ابهام درباره وضعیت و سرنوشت کودکان جداشده مهاجران و نامشخص بودن زمان پیوستن آنها با والدین بازداشت شده‌شان با اعتراض‌ها و انتقادهای فراوانی روبرو شده، هرچند تا کنون دولت ترامپ به این انتقادات توجهی نداشته است.