به گزارش افکارنیوز،

معترضان سودانی روز سه‌شنبه (دیروز) بنا به دعوت انجمن متخصصان سودان تظاهرات کردند و این نخستین بار بود که مخالفان دولت موفق شدند تظاهرات بزرگی برگزار و به سمت کاخ ریاست‌جمهوری راهپیمایی کنند.

این تظاهرات مسالمت‌آمیز بود و معترضان قصد داشتند با ارائه یادداشتی به ریاست‌جمهوری درخواست خود برای برکناری البشیر از قدرت را اعلام کنند.

تظاهرات در حالی برگزار شد که البشیر برای بازدید به ایالت الجزیره در جنوب خارطوم سفر کرده بود.

انجمن متخصصان سودان همچنین خواستار اعتصاب عمومی و نافرمانی شد.

روز دوشنبه نیز کمیته پزشکان سودان به استثنای بخش اورژانس و نیز کمیته صیادان اعتصاب عمومی اعلام کردند.

انجمن متخصصان سودان یک نهاد موازی با اتحادیه کارگران سودان است.

«محمد ناجی» پزشک سودانی و عضو انجمن مذکور در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت که این انجمن اقدامات خود را با اعتصاب پزشکان آغاز کرده و در مرحله آینده دیگر بخش‌های تخصصی و حرفه‌ای نیز به این اعتصاب و نافرمانی مدنی خواهند پیوست.

ناجی افزود که تظاهرات خارطوم بیش از آنچه انتظار داشتیم موفقیت‌آمیز بود و هزاران سودانی در آن شرکت کردند.

یک عضو دیگر انجمن متخصصان سودان ابراز امیدواری کرد که ورود این انجمن به اعتراضات سرنوشت‌ساز خواهد بود.

با وجود اینکه معترضان موفق نشدند یادداشت خود را به دفتر ریاست‌جمهوری ارائه کنند، اما در خیابان منتهی به دفتر ریاست‌جمهوری راهپیمایی کردند و این نخستین بار از زمان به قدرت رسیدن البشیر در ژوئن سال ۱۹۸۹ بود.

معترضان در این یادداشت خود خواستار برکناری البشیر و فراهم کردن فضا برای تشکیل دولت انتقالی با مأموریت‌های مشخص و توافقی بین همه طرف‌ها شده و بر استمرار اعتراضات مسالمت‌آمیز از جمله نافرماندی مدنی تا براندازی نظام سودان تأکید کردند.

صبح روز سه‌شنبه همچنین شمار زیادی از نیروهای پلیس و دستگاه امنیتی در خیابان‌های منتهی به کاخ ریاست‌جمهوری مستقر شدند.

تظاهرات مردمی در سودان از هفته قبل در اعتراض به گرانی کالاهای اساسی از جمله نان و سوخت و نابسامانی اوضاع اقتصادی آغاز شده است و با وجود وعده‌های البشیر برای اجرای اصلاحات حقیقی اما این تظاهرات همچنان ادامه دارد.