به گزارش افکارنیوز،

"آلکسی پوشکوف" رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه امروز تاکید کرد که تحویل سامانه‌های موشکی اس-300 روسی به ارتش سوریه، تا حد قابل ملاحظه‌ای توانایی این کشور در دفع حملات موشکی را افزایش داده است. این سناتور روس بدین ترتیب حمله نیروی هوایی اسرائیل به مناطقی در حومه دمشق که در نتیجه پدافند هوایی ارتش سوریه موفق شد اکثر موشک‌های شلیک شده را رهگیری و نابود کند، را تفسیر کرد.

پوشکوف در صفحه تویئتر خود در این باره نوشت: «با توجه به دفع حملات موشکی شب گذشته توسط سامانه‌های موشکی اس-300 مستقر در پایتخت سوریه، باید تایید کرد که تحویل این سامانه‌ها، توانایی ارتش سوریه در دفع حملات موشکی را بطور قابل توجهی افزایش داده است.»

https://www.afkarnews.com/

 

بر اساس اطلاعات خبرگزاری «سانا» سوریه، حملات هوایی که شب گذشته حدود یک ساعت و نیم بطول انجامید، توسط هواپیماهای اسرائیلی و از حریم هوایی کشور لبنان انجام گرفت. در نتیجه این حمله سه سرباز سوری زخمی شده و خساراتی به انبار مهمات ارتش سوریه وارد شد.

به گفته برخی رسانه‌های عربی، هواپیماهای اسرائیلی در ارتفاع پایین پرواز کرده تا بتوانند ضمن اجرای حملات، خود را در برابر موشک‌های پدافند هوایی سوریه محافظت کنند.

تصمیم روسیه درباره تحویل سامانه‌های موشکی اس-300 به سوریه در اواسط ماه سپتامبر و بعد از کشته شدن 15 نیروی نظامی روسی در نتیجه حمله نیروی هوایی اسرائیل به خاک سوریه و سرنگونی هواپیمای ترابری نظامی روسیه در نتیجه آن اتخاذ شد. به عقیده کارشناسان، موشک‌های اس-300 تا حدود زیادی امکان اجرای هر نوع حمله هوایی موفقیت آمیز علیه سوریه را کاهش داده است.