به گزارش افکارنیوز،

سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم با اشاره به توئیت اخیر رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به سران رژیم سعودی درباره بازسازی سوریه نوشت: دونالد ترامپ با هم‌پیمان سعودی‌اش همچون دستگاه خودپردازی برخورد می‌کند که در اختیار اوست و به دستگاه دستوراتی می دهد و خودپرداز نیز تا زمانی که کلمه عبور در دستان ترامپ است بی هیچ اعتراضی این دستورات را اجرا می کند، اما در واقع آمریکا که طراح اصلی بحران سوریه بود اکنون می خواهد چک آن را توسط برخی کشورهای عربی و کشورهای منطقه صادر کند و در این میان این سوریه و تمامیت ارضی است که بار دیگر قربانی می‌شود.

عبدالباری عطوان در گزارش خود نوشت: تا لحظه نگارش این سطور هنوز عربستان واکنش رسمی به توئیت غافلگیرکننده و تحقیرآمیز دونالد ترامپ نشان نداده است.

ترامپ نوشته بود: «عربستان به جای آمریکا مبلغ لازم برای بازسازی سوریه را متحمل خواهد شد.. به نظر شما بهتر نیست دولت ثروتمند عربستان به جای کشور ابرقدرت [آمریکا] به بازسازی کشورهای همسایه خود کمک کند؟ آمریکا (با سوریه) 5000 مایل فاصله دارد.. عربستان متشکریم.»

سردبیر روزنامه رای الیوم در ادامه گزارش خود آورده است منظورم از توئیت توهین‌آمیز آن است که این پیام نشان می دهد ترامپ با هم‌پیمان سعودی خود همچون دستگاه خودپردازی برخورد می کند که در اختیار اوست، به دستگاه دستوراتی می دهد و خودپرداز نیز تا زمانی که کلمه عبور در دستان ترامپ است بی هیچ اعتراضی این دستورات را اجرا می کند.

ترامپ به تازگی دستور عقب نشینی نیروهای خود از شمال سوریه (2200 سرباز) را امضا کرد و در معامله ای که تا به حال از چند و چون آن اطلاعی نیافته ایم، مأموریت برخورد با کُردها، دیگر هم‌پیمان خود را به هم‌پیمان دیگرش یعنی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه واگذار کرد و به وی گفت: "همه سوریه در اختیار توست.. هر طور میل داری همان کار را بکن". و اکنون نیز بدون هماهنگی یا اطلاع رسانی قبلی، با انتشار پیامی در صفحه کاربری خود در توئیتر، مسئولیت بازسازی این کشور را بر دوش هم‌پیمان دیگرش یعنی عربستان انداخته است.

جالب اینجاست رئیس جمهور آمریکا که ثروت عربستان را هنگفت توصیف می کند از دیگر کشورهای عرب خلیج فارس مثل قطر و امارات نخواسته است برای تحمل این بار گران با عربستان مشارکت کنند و هیچ مبلغی را هم تعیین نکرده است. طبق برآوردهای اولیه هزینه بازسازی سوریه بین 300 تا 400 هزار دلار برآورد می شود.

این دولت‌های آمریکا بودند که با برنامه‌ریزی برای دخالت نظامی در سوریه به منظور تغییر نظام این کشور، نقش ها را تقسیم کردند از هم‌پیمانان عرب خود در خلیج فارس و اروپا خواستار حمایت مالی شدند، سلاح در اختیار گروه های مخالف مسلح گذاشتند و ورود عناصر داوطلب را به این کشور تسهیل کردند.

شیخ حمد بن جاسم، نخست‌وزیر اسبق قطر در چندین مصاحبه مطبوعاتی اذعان کرد: کشورش بدون هماهنگی با واشنگتن و آژانس‌های امنیتی ویژه آمریکایی (سی آی ای) حتی یک دلار در سوریه هزینه نکرده است. سوال اینجاست چرا دولت ترامپ از پذیرش هرگونه مسئولیتی در بازسازی ویرانی هایی شانه خالی می‌کند که این ویرانی‌ها را نیروها، سازمان‌های اطلاعاتی و طرح های آمریکا در سوریه به بار آورده‌اند و تنها به سبب آنکه عربستان ثروت هنگفتی دارد این مسئولیت را به گردن طرف سعودی می‌اندازد؟ و چرا عربستان بی هیچ بحث و جدلی بر این دستورات دیکته شده گردن می‌نهد؟

عطوان در گزارش خود آورده است: ترامپ بارها اذعان کرده است کشورش حدود 70 میلیارد دلار در جنگ سوریه هزینه کرده و در مقابل چیزی عایدش نشده است. به نظر من آمریکا چنین مبلغ هنگفتی را نه برای احداث بیمارستان ها، مدارس، دانشگاه ها، مساجد و کلیساها بلکه تنها برای نابودی زیرساخت‌های این کشور و کشتار بی‌رحمانه صدها هزار تن از مردم بیگناه سوریه هزینه کرده است. قبول دارم آمریکا پنج هزار مایل با سوریه فاصله دارد، اما چنین بهانه‌ای برای فرار از بازسازی این کشور قابل قبول نیست. وقتی آمریکا نیروها و سربازانش را برای نابودی سوریه می فرستاد همینقدر با این کشور فاصله داشت، شاید هم بعد مسافت برای تخریب و ویرانی قابل توجیه باشد اما وقت بازسازی که می رسد توجیه ناشدنی است.

در پایان این گزارش آمده است: بله... به خوبی می‌دانیم سوریه و محور مقاومت پیروز شده است و زخمی که از طرح های توطئه‌آمیز آمریکا در پیکر این کشور به جا ماند، بهبود یافته است اما به نظر من برخی می خواهند با دست آویز قرار دادن بازسازی، مانع از این بهبودی شوند و این همان چیزی است که باید از آن و شرایطش برحذر بود. فکر نمی کنم مقامات سوریه که در سال‌های گذشته با اقتدار این بحران را مدیریت کردند از این مسئله غافل بوده باشند.