به گزارش افکارنیوز،

این منبع به خبرگزارس اسپتونیک گفت که سفارت امارات در دمشق رسما امروز پنجشنبه بازگشایی می‌شود. وی با اعلام این خبر، هیچ توضیح بیشتری درباره جزئیات این مسئله و طرفهای شرکت کننده در این مراسم ارائه نکرد.

دولت سوریه اعلام کرده بود که از هر اقدام کشورهای عربی برای فعالیت مجدد سفارتخانه‌های خود در دمشق استقبال می‌کند.

این در حالی است که پس از آغاز جنگ علیه سوریه، چند کشور عربی سفارت خود در دمشق را بستند.

اخیرا مسئله از سرگیری روابط دیپلماتیک بین سوریه و امارات عربی متحده مطرح شده است.

منابع خبری اوایل آذر ماه گذشته به نقل از منابع نزدیک به طرفین سوری و اماراتی در ژنو گزارش دادند که «مذاکره بین دو کشور برای فعال‌سازی روابط تجاری به عنوان مرحله نخست آغاز شده است».

این منابع اعلام کردند که احتمالا «این روابط تجاری در آغاز سال آتی آغاز ‌می‌شود، مشروط بر اینکه این مسئله زمینه‌ساز از سرگیری کامل روابط بین دو کشور در آینده نزدیک شود».

به گفته این منابع «مذاکراتی که بین طرفین سوری و اماراتی از چند هفته پیش آغاز شده و در آن دیپلماتهای سوری حاضر در امارات حضور دارند، باعث شده که گرمای [روابط] بین دو کشور بازگردد و نتایج مستقیم آن، این است که کشور امارات یک تیم به دمشق فرستاد تا مقر هیئت [دیپلماتیک] اماراتی را در دمشق ترمیم کند».

اظهارات دمشق درباره تلاش امارات برای بازگشایی سفارت این کشور در سوریه بوده و وظیفه علنی کردن این مسئله بر عهده امارات است؛ به گونه‌ای که «فیصل مقداد» معاون وزیر خارجه سوریه تأکید کرد که «تصمیم بازگشایی سفارت، مرتبط به امارات بوده که یک کشور دارای حاکمیت است و می‌تواند آن را علنی کرده و خود، این خبر را اعلام کند».

مسئله از سرگیری روابط منحصر به امارات نیست، و برخی از منابع آگاه اعلام کردند که «شماری از کشورهای عربی، عملا اقدامات مقدماتی را برای بازگشت به سمت سوریه آغاز کردند... و مسئله ترور جمال خاشقچی روزنامه‌نگار سعودی [مقیم آمریکا که در کنسولگری عربستان در ترکیه کشته شد] اتخاذ این تصمیم از سوی این کشورها را سرعت بخشیده است».

این کشورها در واقع در تلاشند از رهگذر برقراری رابطه با سوریه، از این بحران عبور کنند و دمشق نیز کرسی خود در اتحادیه عرب را مجددا به دست آورد. از این روی نمی‌توان تغییر موضع امارات در قبال سوریه را از عربستان جدا کرد؛ چرا که احتمالا عربستان نیز دست به این اقدام خواهد زد و این مسئله به خاطر سطح هماهنگی بین دو کشور حاشیه خلیج فارس در پرونده‌های منطقه است.

منابع دیپلمات هم اعلام کردند که این اتفاقات به خاطر دیدار «محمد الشامسی» رئیس سرویس اطلاعات امارات با «علی مملوک» مدیر دفتر امنیت ملی سوریه بوده است.

این منابع پیشتر با بیان اینکه ابوظبی مقدمات بازگشایی سفارت خود در دمشق را فراهم کرده، هدف از دیدار این مسئول اماراتی با مسئول سوری را بررسی مسئله برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین طرفین عنوان کردند.

نوامبر 2012 سفارت امارات در دمشق هدف حمله قرار گرفته بود و ابوظبی دولت سوریه را مسئول حفظ امنیت سفارت و هیئت دیپلماتیک عنوان کرده بود.

سه سال پیش، در جولای 2015 منابع خبری اعلام کردند که امارات پس از هماهنگی با دولت سوریه یک هیئت به این کشور فرستاده تا از وضعیت ساختمان سفارت این کشور در دمشق دیدن کنند.