به گزارش افکارنیوز،

ماس گفت: «من تصور می‌کنم، مسئولیت ما رو به افزایش است و انتظارات هم از ما به حدی زیاد شده که تاکنون اینطور نبوده است.»

وزیر خارجه آلمان همچنین خواستار مشارکت هر چه بیشتر دیپلماتیک  برلین در زمینه حل بحران‌های منطقه غرب آسیا شد. وی در عین حال از گسترش مشارکت نظامی حمایت نکرد و گفت: «ما باید همواره ظرفیت ارتش را در نظر بگیریم و انتظار بیش از حد نداشته باشیم.»

آلمان از اول ژانویه به مدت دو سال  عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌شود. شورای امنیت مهمترین نهاد سازمان ملل که دارای پنج عضو دائم و ده عضو غیر دائم است که در زمینه مسایل جهانی موضع‌گیری‌های مهمی دارد. به این ترتیب آرای آلمان در زمینه مقابله با مسایل جهانی از وزن بیشتری برخوردار خواهد شد.

ماس تاکید کرد: «ما با عضویت در شورای امنیت، به بحران‌ها و تنش‌های سیاسی نزدیک‌تر خواهیم بود و از تصمیم‌گیری‌های دشوار شانه خالی نخواهیم کرد.» وی همچنین خواستار اعمال اصلاحاتی در شورای امنیت و اعطای کرسی دائم به آلمان در این نهاد شد و افزود: «ترکیبی که بیش از ۷۰ سال پیش وجود داشته، منسوخ شده است و من معتقدم که توازن قدرت در جهان باید بهتر از آنچیزی باشد که اکنون وجود دارد.»

درباره اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل از اوایل دهه نود میلادی مباحثی مطرح بوده است. آلمان به همراه ژاپن، برزیل و هند خواستار بزرگتر شدن دایره کشورهای عضو هستند. این چهار کشور به همراه دو کشور آفریقایی می‌خواهند تا اعضای دائمی شورای امنیت باشند. با این حال تاکنون همه تلاش‌ها در این زمینه به دلیل تمایل نداشتن کشورهای عضو یعنی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به شکست منتهی شده است.کشورهای یاد شده به منظور عضویت در شورای امنیت باید دو سوم از آرای ۱۹۳  کشور عضو شورای امنیت را کسب کنند.

وزیر خارجه آلمان در این مورد گفت که اکثریت کشورهای عضو سازمان ملل با تغییر در ساختار شورای امنیت و عضویت کشورهای یاد شده موافقند و از این رو چهار کشور همچنان به تلاش‌های خود ادامه خواهند داد.