به گزارش افکارنیوز،

بر اساس گزارش به روز شده مرکز تحقیقات کنگره ایالات متحده پیشنهاد اقدام نظامی علیه روسیه را بعلت ظاهرا تخلفات این کشور از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد داده است.

همانطور که تحلیلگران اشاره می‌کنند، طرف آمریکایی اکنون گزینه‌های مختلفی برای کاهش تهدید‌ها می‌سنجد. همزمان، ظهور یک موشک جدید کروز روسی، که بر طبق ادعای ایالات متحده ناقض شرایط پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد است، خطرناک است.

از اقدامات نظامی (مانند توسعه و راه اندازی موشک‌های کروز جدید با کلاهک‌های هسته‌ای یا سلاح‌های غیر هسته‌ای جدید)، دیپلماسی و همچنین مشاوره با متحدان بعنوان پاسخ‌های بالقوه ایالات متحده در برابر روسیه نام برده می‌شود.

در عین حال، کارشناسان خاطر نشان می‌کنند که یافتن یک کشور متحد در اروپا یا آسیا، در صورت پدیدار شدن موشک‌های میان برد و کوتاه برد آمریکایی‌ها، بسیار مشکل خواهد بود. در این گزارش همچنین به فراخوان از "تعدادی از کشور‌های اروپایی به منظور خروج حدود ۲۰۰ موشک هسته‌ای آمریکایی که در این قاره باقی مانده است" اشاره می‌شود.

گفتنی است، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد: روسیه طی مدت دو ماه باید به تعهدات خود در پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد عمل کند، در غیر اینصورت واشنگتن نیز انجام تعهدات خود در این پیمان را زیر متوقف خواهد کرد.

دونالد ترامپ خروج ایالات متحده از پیمان INF را در ماه اکتبر اعلام کرد. به گفته وی، واشنگتن مجبور به انجام چنین کاری شد، زیرا مسکو این توافقنامه را نقض می‌کند. این قرارداد به طرفین اجازه نمی‌دهد تا موشک‌های بالستیک زمینی و موشک‌های کروز را با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر داشته باشند. مسکو و واشنگتن به طور مرتب یکدیگر را به نقض این پیمان متهم می‌کنند.