به گزارش افکارنیوز،

با وجود قوانین محدودکننده استفاده از سلاح و پیگیری تدابیری در زمینه جلوگیری از وقوع جنایت در سوئد، در سال جاری ۴۴ نفر در این کشور کشته شده‌اند که در نوع خود بی‌سابقه است.

بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، یکی از کارشناسان پلیس استکهلم در زمینه امور جنایی گفت که شمار قربانیان ناشی از تیراندازی در سوئد با وجود قوانین مبارزه با جنایت افزایش داشته است و این در حالی است که قوانین محدودکننده تشدید شده‌اند و اکنون اوضاع به گونه‌ایست که می‌توان این شرایط را به وضعیت جنگی تشبیه کرد.

شبکه تلویزیونی ملی سوئد SVT هم در گزارشی اعلام کرد که در سال ۲۰۱۸ میلادی، بیش از ۸۰۰ سلاح گرم توقیف شده‌اند و ۲۹۹ نفر هم در ارتباط با جرایم سنگین دستگیر شده‌اند. این در حالی است که سال گذشته شمار دستگیرشده‌ها در ارتباط با جرایم مشابه فقط ۵۸ نفر بود.

روزنامه سوئدی «داگنز یوریدیک» دیگر رسانه سوئدی بود که در گزارشی به این موضوع پرداخت و نوشت که در این کشور ۲۷۲ مورد تیراندازی در سال ۲۰۱۸ رخ داده است که به زخمی شدن ۱۲۹ نفر منجر شده و تعداد بی‌سابقه ۴۴ کشته را رقم زده است. در جریان مطالعه‌ای مشخص شد که در سوئد شمار تیراندازی‌هایی که به مرگ جوانان منجر شده، ده برابر بیشتر از آلمان بوده است.

پلیس امسال با اجرا کردن ماموریتی با عنوان (Max) موفق شد تا در شهر استکهلم تعداد سلاح‌های غیرقانونی که در دست مردم است را کاهش دهد و به دنبال آن شمار کشته‌ها هم از ۱۹ نفر در سال ۲۰۱۷ به یازده نفر رسید.

همچنین، عملیات‌هایی برای شناسایی مهره‌های کلیدی گروه‌های مجرم و فروشندگان مواد مخدر هم تشدید شده‌اند.