دیپلماسی ایرانی نوشت:

بعد از گذشت نزدیک به شش ماه از تصویب قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت علیه ایران و وضع تحریم‌های بسیار علیه اقتصاد ایران، این بار نوبت کویت است که به بنگاه‌های اقتصادی خود دستور دهد تا تحریم‌های سازمان ملل متحده علیه ایران را اجرا کنند.

روزنامه‌های کویتی گزارش داده‌اند که بانک مرکزی این کشور از بانک‌های داخلی و شرکت‌های سرمایه‌گذار فعال خواسته است که تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران را اجرا کنند. بانک مرکزی کویت مدعی شده است که این اقدام را بر اساس دستورالعمل وزارت خارجه این کشور مبنی بر اجرای قطعنامه ۱۹۲۹ علیه ایران انجام داده است.

در این دستورالعمل وزارت خارجه کویت آمده است که قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت همه کشورها را ملزم کرده است که اقدامات لازم را در این راستا اعمال کند و از همین رو مقامات کویتی و موسسات مالی باید در معاملات خود با ایران نهایت دقت را به کار گیرند تا بانک‌های ایرانی دفتری در کویت افتتاح نکنند و موسسات کویتی نیز در ایران دفتر نمایندگی یا حساب بانکی باز نکنند.

پیش از این نیز کویتی‌ها در اقدامی شیطنت آمیز مانع از سوخت گیری هواپیماهای ایرانی در فرودگاه این کشور شده بودند. البته مقامات کویتی در آن مقطع زمانی اعلام کردند که این اقدام از سوی شرکت‌های ارائه کننده سوخت صورت گرفته و دولت کویت در این ماجرا نقشی ندارد. اتحادیه اروپا در تحریم‌های اعمالی خود که بعد از قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت تصویب شد، فروش سوخت را به هواپیماهای ایرانی ممنوع کرده است.

قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران، که با وجود رای منفی ترکیه و برزیل، درست بعد از امضای بیانیه تهران برای مبادله سوخت برای تامین سوخت راکتور تهران به تصویب رسید، در چارچوب فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد، تحریم‌های مالی و اقتصادی زیادی را علیه ایران وضع کرد.

بلافاصله بعد از تصویب این قطعنامه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده و بعضی کشورهای دیگر هم به اقدامات مشابهی علیه اقتصاد دست زدند.

ایران همواره اعلام کرده است که وضع و اعمال این گونه تحریم‌ها تاثیری در برنامه هسته‌ای این کشور ندارد و اقتصاد ایران را مستحکم‌تر می‌کند. مقامات ایرانی بر این باورند که تنها شرکت‌های اجرا کننده این تحریم‌ها از آن متضرر خواهند شد.

تجار اماراتی که به دلیل اعمال تحریم‌ها توسط کشورشان به شدت متضرر شده‌اند، هفته گذشته در دیدار با معاون بازرگانی امیر دوبی از او خواستند که موانع ایجاد شده بر سر راه تجارت آن‌ها با ایران را رفع کند.

اقدامات امارات برای اعمال تحریمها علیه ایران، چندی پیش منجر به بحرانی جدی در صحنه بازار ارز و طلای ایران شد.