به گزارش افکارنیوز،

 به اعتقاد کارشناسان رهبر کره شمالی در پیام سال نو میلادی از شدت انتقادات خود علیه جامعه غرب خواهد کاست تا بدین ترتین آمریکا تحریک نشده و امید برای مذاکرات خلع سلاح از سر گرفته شود.

کیم از پیام سال نوع برای بیان سیاستهای کلی خود استفاده کرد که مسلما از سوی خارجی‌ها به دقت مورد توجه قرار گرفته و قصد دارند اطلاعاتی درباره برنامه تسلیحاتی هسته‌ای کره شمالی بدست آورند.

رهبر کره شمالی در اول ژانویه سال گذشته گفته بود که علاقه‌مند به اعزام هیئتی به المیپک زمستانی در کره جنوبی است که البته بعدها به سه نشست بین دو کره منتهی شد. هرچند او بعدها با زبانی تند به "دکمه هسته‌ای" بر روی میزش و هدف قرار دادن آمریکا نیز اشاره کرده بود.

کیم در نشست سنگاپور قول داد که در مقابل ضمانتهای امنیتی و روابط آمریکا-کره شمالی در راستای خلع سلاح کامل حرکت کند.

مذاکرات بعدی بین این دو نفر بعد از آنکه پیونگ یانگ خواستار لغو تحریم‌ها در مقابل اقدامات خلع سلاح کره شمالی شده بود، به وقفه افتاد.

رسانه‌های کره شمالی نیز در این بین چندین بار به انتقاد از همسایه جنوبی خود پرداختند. در تازه ترین مورد یکشنه گذشته یک رسانه دولتی کره جنوبی از کره جنوبی برای حمایت از قطعنامه سازمان ملل علیه کره شمالی در مورد نقض حقوق بشر به شدت انتقاد کرده و سئول را به دورویی متهم کرد.

سازمان ملل در مجمع عمومی سازمان ملل در 17 دسامبر این قطعنامه را تصویب کرد. در تازه ترین قطعنامه که برای چهاردهمین سال متوالی علیه کره شمالی تصویب شد، سازمان ملل از گسترش سیستماتیک و بلند مدت نقض حقوق بشر توسط کره شمالی انتقاد کرد.

روز یکشنبه سایت اوریمینزوکیری کره شمالی این قطعنامه و مشارکت سئول در این مصوبه را محکوم کرد.در مقاله این وبسایت آمده است که سئول با "نقشه خارجی‌ها" برای اعمال فشار به کره شمالی همزمان با گفتگو برای بهبود روابط همکاری کرده و اینکه سئول باید عواقب این کار بر روابط بین دو کشور را بپذیرد.