به گزارش افکارنیوز،

روزنامه ژاپنی «یومیوری شیمبون» به نقل از برخی منابع مدعی شد ارتش کره شمالی در ماه دسامبر تجهیزات تِله‌متری را که در رهگیری موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای شلیک شده کاربرد دارد، آزمایش کرده است که این امر با مواضع پیونگ‌یانگ درباره تعلیق آزمایش‌های مرتبط با مسائل موشکی تضاد دارد.

این روزنامه ژاپنی با استناد به این منابع مدعی شد کره شمالی شناساگر‌های موج رادیویی را که در موشک‌های بالستیک نصب می‌شوند، آزمایش کرده است. هدف از نصب شناساگر‌ها این است که نیرو‌های نظامی بتوانند سرعت، محل و مسیر موشک‌ها را ردیابی کنند.

این روزنامه همچنین افزود کره شمالی قبلا پیش از پرتاب موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای، این قبیل آزمایش‌ها را انجام داده است.

بر اساس گزارش این روزنامه، این منابع افزودند آزمایش‌های تله‌متری بخش مهمی از برنامه توسعه هسته‌ای کره شمالی به شمار می‌رود.

پیونگ یانگ هنوز درباره این گزارش‌ها اظهارنظری نکرده است.

تله‌متری به فرآیند اندازه‌گیری پارامتر یا جمع‌آوری اطلاعات از یک یا چند ایستگاه دور از مرکز یا غیر قابل دسترس و انتقال اطلاعات از طریق یک ارتباط تمام خودکار گفته می‌شود به نحوی که داده‌ها از ایستگاه‌های راه دور برای واحد نظارت (مانیتورینگ) ارسال شود.