به گزارش افکارنیوز،

نیروی دریایی آمریکا در واکنش به آزمایش جدیدترین موشک مافوق صوت توسط روسیه با نام «آوانگارد» اعلام کرد که قصد دارد این نیروی دریایی آمریکا را تا سال ۲۰۲۵ به تسلیحات مافوق صوت (هایپرسونیک) مجهز کند.

گفتنی است که یکهفته پیش از آزمایش موشکی روسیه، «جان ریچاردسون» فرمانده نیروی دریایی آمریکا از طرحی موسوم به «پروژه حفظ تفوق دریایی. نسخه ۲.۰» پرده برداری کرد. طبق این طرح، یکی از اولویتهای مهم پنتاگون در سالهای آینده چیزی نیست جز «توسعه و معرفی یک سلاح تهاجمی هایپرسونیک تا سال ۲۰۲۵».

شایان ذکر است که پنتاگون کشورهای چین و روسیه را متهم می کند که با بکارگیری «تمام عناصر قدرت ملی و برای دستیابی به جاه طلبیهای جهانی خود» در جهت «انباشت قدرت به هزینه آمریکا» عمل می کنند.

مقامات آمریکا نیز با اقرار به «فقدان اتخاذ تدابیر متقابل» علیه این گونه تسلیحات، سالهای طولانی است که در زمینه توسعه طرحهایی برای ارتقای مقدورات و امکانات حمله و بازدارندگی هایپرسونیک فعالیت کرده است.

شایان ذکر است که سه کشور روسیه، آمریکا و چین فن آوریهای هایپرسونیک را توسعه داده و حال با آزمایش موفقیت آمیز موشک «آوانگارد» توسط روسیه، به نظر می رسد که مسکو در این رقابت تنگاتنگ دست برتر را دارد.