به گزارش افکارنیوز،

نشریه الکترونیکی رای الیوم نوشت: کشورهای منطقه باید درباره خروج آمریکا از سوریه محتاط باشند زیرا آمریکا با وجود ادعای عقب‌نشینی از این کشور، هر لحظه ممکن است به تجاوز جدیدی دست بزند.

در این گزارش آمده است: سارا سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید گفت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اواخر شب میلاد (حضرت مسیح) به عراق سفر و با نظامیان آمریکایی در پایگاه الانبار دیدار کرد. یک منبع عراقی نیز اعلام کرد مسئولان عراقی با درخواست ملاقات ترامپ در پایگاه عین الاسد مخالفت و تاکید کردند درخواست ترامپ خارج از پروتکل بین‌المللی بوده و حاکمیت عراق بالاتر از هر چیزی است. رئیس جمهور آمریکا نیز به خبرنگاران گفت: حضور ما در سوریه ابدی نبود، اما هیچ طرحی برای خارج کردن نیروهای خود از عراق نداریم و ممکن است از این کشور برای پایگاهی برای عملیات خود در سوریه استفاده کنیم. این سخنان ضد و نقیض است. ترامپ همچنین دست اردوغان را در سوریه باز نگه داشته و نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج کرده و از عراق کشور همسایه سوریه، دمشق را تهدید کرده است.

رای الیوم نوشت: در حالیکه ترامپ به همراه همسر خود با نظامیان آمریکایی در عراق سخن می‌گفت، شش جنگنده اف-16 و اف-35 اسرائیلی به مدت نود دقیقه مواضع نظامی را در سوریه هدف قرار دادند. سوری‌ها نیز به سرعت واکنش نشان دادند و آمادگی بالای خود را نشان دادند. پدافند هوایی سوریه توانست چهارده موشک از شانزده موشک اسرائیلی که به حومه غربی دمشق شلیک شد، سرنگون کند. اسرائیلی که به بازی با آتش عادت کرده بود با هشدارهای موشکی با این مضمون مواجه شد که دوران پاسخ ندادن سوریه گذشته و این کشور قادر است با قدرت به تجاوز اسرائیل پاسخ بدهد.

سفر ترامپ به منطقه، دارای چند پیام است: نخست اینکه آمریکا با وجود خارج کردن نیروهای خود از سوریه قادر است از عراق، سوریه را هدف قرار دهد. دوم این که برخی فکر می‌کردند آمریکا با خروج از سوریه، جایگاه خود را در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) از دست می دهد. این تفکر درست نیست و آمریکا این منطقه را رها نخواهد کرد و سوم این که ترامپ با خالی گذاشتن پست وزارت دفاع آمریکا به دنبال اعمال تصمیمات فردی خود و کنار زدن مخالفان است.

به نظر می رسد ترامپ، شیوه جدیدی از تجاوز را علیه اعراب و کشورهای منطقه آغاز کرده است و باید کشورهای منطقه، روسیه و متحدان این مسئله را درک کنند که آمریکا با وجود ادعای عقب‌نشینی از سوریه، هر لحظه ممکن است دست به تجاوز جدیدی بزند.