به گزارش افکارنیوز،

نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به ممانعت دولت چین از شرکت سفیر آمریکا در یک برنامه دانشگاهی در این کشور نوشته است پکن تلاش‌های واشنگتن برای ترویج فرهنگ آمریکایی در دانشگاه‌های چین را خنثی می‌کند.

بنابر گزارش نیویورک تایمز، وزارت خارجه آمریکا طی یک دهه گذشته به منظور گسترش فرهنگ آمریکایی و مقابله با تبلیغات ضدآمریکایی بیش از 20 مرکز به اصطلاح فرهنگی را در دانشگاه‌های چین راه‌اندازی کرده است. آموزش زبان انگلیسی، پخش فیلم‌های آمریکایی و دعوت از خوانندگان از جمله برنامه‌های اصلی این مراکز به اصطلاح فرهنگی است.

دولت چین اخیراً از حضور «تِری برانستاد» سفیر آمریکا در پکن، در یکی از این برنامه‌ها جلوگیری کرده است. نیویورک تایمز این اقدام پکن را نشانه‌ای دال بر تعمیق و گسترش رقابت بین آمریکا و چین می‌داند که هم‌اکنون از سطح رقابت تجاری و فناوری به سطح عمیق‌تر مقابله با ارزش‌ها و عقایدِ نظام‌بخش دو ملت رسیده است؛ رقابتی که یادآور جنگ سرد آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق است.

نیویورک تایمز همچنین اشاره می‌کند که با روی‌کار آمدن «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور کنونی چین، احساسات ملی‌گرایی در این کشور رشد کرده است؛ شی جین پینگ در شش سال گذشته تمام تلاش خود را برای مقابله با ارزش‌های غربی به کار گرفته است.