به گزارش افکارنیوز،

سرگئی لاوروف در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه 1 که در برنامه ای سیاسی به نام «مسکو، کرملین، پوتین» پخش شد، افزود: در اقدامات آمریکا چنین رویکردی در طول سال 2018 دیده شد، آنها آشکارا در این مورد سخن می گویند و بر لزوم بازداشتن روسیه و چین تاکید دارند و از ایران و کره شمالی هم خوششان نمی آید.

وی افزود: متاسفانه شرکای اروپایی ما که خواهان استقلال عمل در اقدامات آنها هستیم برای چنین موضع مستقلی آماده نیستند و حتی در مواردی که برخلاف منافع آنها است نیز از آمریکا پیروی می کنند.

لاوروف برای نمونه به رد قطعنامه پیشنهادی روسیه برای حفظ پیمان موشکی اشاره کرد و گفت: بیش از همه کشورهای اروپایی از لغو پیمان موشکی میان روسیه و آمریکا ابراز نگرانی می کنند با این وجود در سازمان ملل به پیش نویس روسیه در این خصوص رای منفی دادند.

وی ادامه داد: همه اعضای اتحادیه اروپا به پیش نویس ارایه شده روسیه برای حفظ پیمان موشکی رای منفی دادند در واقع آنها با این کار خود نشان دادند که خواهان از بین رفتن پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد هستند و بار دیگر با خطر استقرار موشک های آمریکایی در اروپا مواجه خواهند شد.

لاوروف هشدار داد: در صورت استقرار موشک های آمریکایی در کشورهای اروپایی، گام بعدی تدابیر متقابل روسیه خواهد بود، این انتخاب ما نیست اما در پایتخت های اروپایی نمی توانند از تهدید برای امنیت اروپایی ها اطلاع نداشته باشند.

لاوروف در ادامه به امکان دیدار پوتین و ترامپ هم اشاره کرد و گفت: ما بارها اعلام کرده ایم که آماده مذاکره با آمریکایی ها هستیم اما باید این سوال را از آنها پرسید که چرا وارد مذاکره با روسیه نمی شوند.

وی با بیان اینکه روسیه و آمریکا باید بر اساس حقوق برابر و احترام متقابل و توجه به منافع یکدیگر گفت وگو کنند، افزود: روسیه این واقعیت را درک می کند که سیاست خارجی آمریکا تا چه اندازه گروگان مبارزات سیاسی در داخل این کشور است.

لاوروف افزود: در آمریکا برای کسب آرای بیشتر رای دهندگان مسابقه ای برای حمله به روسیه راه افتاده است، ما هیچ کاری برای تغییر این شرایط نمی توانیم بکنیم اما همواره آماده مذاکره با طرف مقابل در شرایط برابر هستیم.