به گزارش افکارنیوز،

امروز سه شنبه رئیس‌جمهور چین در پیام تبریک خود به رئیس‌جمهور آمریکا به مناسبت چهلمین سال برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور گفت تاریخ نشان می‌دهد همکاری بهترین گزینه برای دو طرف است.

شین‌هوا، خبرگزاری رسمی دولت چین، اعلام کرد شی جین‌ پینگ در پیام خود به ترامپ گفت روابط چین و آمریکا شاهد پستی و بلندی‌های فراوانی بوده؛ اما در طول 40 سال گذشته حرکتی رو به رشد داشته است. شی در ادامه اضافه کرد این روابط برای هر دو ملت مزایایی به همراه داشته و به صلح، ثبات و رفاه جهانی کمک شایانی کرده است.

 رئیس‌جمهور چین در این پیام اعلام کرد: «تاریخ ثابت کرده است همکاری برای هر دو طرف بهترین گزینه است. روابط چین و آمریکا در مرحله حساسی است. من به گسترش روابط چین و آمریکا اهمیت فراوانی قائل هستم و تمایل دارم با رئیس‌جمهور ترامپ کار کنم تا تجربه‌های توسعه روابط چین و آمریکا و اجرای توافقی که ما در تلاش مشترک برای پیشبرد روابط چین و آمریکا بدست آورده‌ایم را مرور کنیم. این روابط شامل هماهنگی، همکاری و ثبات است تا به نفع دو ملت و همچنین مردم جهان باشد».

شین‌هوا اعلام کرد در پاسخ، ترامپ پیام تبریکی فرستاد و گفت اولویت او نیز هست که همکاری برای ارتقاء روابط چین و آمریکا را بهبود بخشد.

ماه گذشته میلادی هر دو کشور بر سر آتش‌بس موقت 90 روزه در جنگ تجاری موافقت کردند تا فرصتی داشته باشند گفتگوهای تازه‌ای را برای پایان دادن به اختلافاتی که آنها را به طور فزاینده‌ به سوی اعمال تعرفه‌های سخت بر کالاهای یکدیگر سوق می‌داد آغاز کنند.

شی جین‌پینگ و دونالد ترامپ آخر هفته گذشته میلادی تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند. ترامپ گفت مکالمه طولانی و خیلی خوبی با شی داشته است و معامله تجاری احتمالی میان چین و آمریکا به خوبی در حال پیشرفت است.

هفته گذشته، وزارت تجارت چین اعلام کرد این دو کشور برای گفتگوهای تجاری رو در رو در ماه ژانویه برنامه‌ریزی کرده اند.

شین‌هوا، خبرگزاری رسمی دولت چین، در این خصوص اعلام کرد با توجه به داشتن «نظام اجتماعی، پیش‌زمینه تاریخی و فرهنگی و مسیر پیشرفت متفاوت» طبیعی است دو کشور اختلافاتی داشته باشند و با مشکلاتی روبرو شوند. زمانی که جهان دچار تغییر و تحول شدید بی‌سابقه‌ای است و با خطرات و عدم اطمینان مملو شده است، جامعه جهانی حتی همکاری بیشتری را از دو غول اقتصادی جهان انتظار دارد.

چندی پیش، تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین تشدید شد و رئیس جمهور آمریکا تعرفه هایی به ارزش 250 میلیارد دلار بر کالاهای وارداتی چین اعمال کرد تا نحوه تجارت دو کشور را تغییر دهد؛ زیرا وی بارها مدعی شده است که چین با آمریکا در حوزه تجارت عادلانه رفتار نمی‌کند. در مقابل چین هم با اعمال تعرفه‌ بر کالاهای آمریکایی دست به اقدامی متقابل زد.

هرچند در نشست اخیر گروه بیست این دو کشور به توافقی دست یافتند. آنها در نشست بوئنوس آیرس توافق کردند تعرفه‌های تجاری را به مدت ۹۰ روز به حالت تعلیق درآورند و در خصوص حل و فصل مشکلات خود با یکدیگر مذاکره کنند.