به گزارش افکارنیوز،

در حالی که «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی بامداد سه‌شنبه در نطقی تلویزیونی در کنایه‌ای در زمینه فشار‌های آمریکا به سئول، گفت که یک «یک قدرت خارجی» نباید مانعی برای صلح دو همسایه باشد، با این حال وزارت خارجه آمریکا از هرگونه ابراز نظر در این‌باره خودداری کرد.

به نوشته خبرگزاری «یونهاپ» یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که مایل به افشای نامش نبود، سه شنبه شب در این باره گفت: «از این فرصت برای ابراز نظر خودداری می‌کنیم.»

بر اساس این گزارش، کیم در این نطق تلویزیونی گفت که آماده است بدون پیش‌شرط منطقه صنعتی «کائه‌سونگ» و منطقه تفریحی «گومگنگ» در مرز دو کره را بازگشایی کند.

این در حالی است که با وجود حرکت پیونگ‌یانگ به سمت خلع سلاح اتمی، تحریم‌های آمریکا از این امر جلوگیری می‌کند.

رهبر کره شمالی سپس با هشدار به آمریکا گفت: «اگر واشنگتن به وعده‌هایی خود عمل نکند و از شکیبایی ما برداشت اشتباهی کند و تحریم‌ها را ادامه دهد، در آن صورت چاره‌ای جز یافتن مسیری جدید برای دفاع از منافع ملی نخواهیم داشت.»

این در حالی است که برخی منابع نظامی، دیپلماتیک در هفته جاری مدعی شدند کره شمالی با وجود اعلام توقف پرتاب‌های موشکی، آزمایش جدیدی انجام داده است. (جزئیات بیشتر)

رهبران آمریکا و کره شمالی پس از مدت‌ها رایزنی فشرده و تنش‌های به وجود آمده برای برگزاری دیدار مشترک، در خرداد سال جاری و در سنگاپور برای نخستین بار دیدار و گفتگو کردند.